برندسازی چیست

اصغر عبدلی

قوانین برندسازی

اهمیت برندسازی و تجارت در دنیای امروز تا جایی است که بدون آن نمی توان به فروش و موفقیت در بازار کسب و کار دست یافت. امروزه شرکت های مختلف با شناخت و آشنایی با اهمیت و ارزش برندسازی به دنبال انجام این امر می باشند و در نتیجه شرکت هایی که به این امر اهمیت نمی دهند نمی توانند ماندگار شده و پس از مدتی در بازار و تجرت حذف خواهند شد. با دانستن قوانین برندسازی می توان امیدوار بود که در تجارت به موفقیت دست یابیم. برندسازی امری ست تخصصی که نیاز به آموزش دارد و بایستی توسط متخصصان این حوزه صورت گیرد تا نتیجه بخش باشد. در پاسخ به پرسش اینکه برند سازی چیست و چه معنایی دارد می توان گفت که برندسازی مجموعه راه هایی است که می توانید با استفاده از آنها تصویری از شرکت خود در نگاه مشتریان ایجاد کنید. از این نکته غافل نشوید که یک برند موفق و قدرتمند نیاز به فعالیت های تبلیغاتی را کاهش می دهد زیرا که شناخته شده و مشتریان به آن اعتماد نموده اند. اما در زمینه برندسازی باید به نکات متعددی توجه داشت و از این طریق با بهره مندی از اصول و رعایت آن ها اقدام به گسترش فعالیت های اقتصادی خود نمود. از قوانین برندسازی سخن گفتیم. مواردی را باید رعایت کنید تا به برندسازی نزدیک تر شوید. با ساختن یک وب سایت که محصولات و خدمات شما را توصیف می کند، طراحی تبلیغاتی که کالاها و خدمات شما را ارائه می دهند، انتخاب رنگ های خاص، برقراری ارتباط با کسب و کارهای مرتبط با شرکت شما، ایجاد یک لوگو و استفاده از آن در تمام اکانت های شبکه های اجتماعی، برخی از راه های متنوع برند سازی هستند. آنچه مشتریان شما در مورد برند تان بارزگو می نمایند واقعیت محصول یا خدمات شما است نه آنچه شما می خواهید آنها فکر کنند. تصویری که با شنیدن نام برند شما در ذهن مشتریان تداعی می شود مبتنی بر احساس آنها نسبت به برند و تجربیاتی است که با محصولات و خدمات شما داشته اند. تجربه یک خرید اینترنتی موفق را می توانید با یک برندسازی درست در ذهن مشتریان ایجاد کنید و به نتایجی شگرف نیز دست یابید. هلدینگ نگاه آریایی تلاش دارد تا با بهره گیری از تجربه فراوان و دانش روز تمامی قوانی برندسازی را برای شما تشریح کند و در صورت نیاز به آموزش تخصص برندسازی نیز مبادرت ورزد. با ما همراه باشید تا بدانید برندسازی چیست و برندینگ Branding به چه کار می آید.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

ارزش برندسازی

برندسازی از آن چهت می تواند برای یک کسب و کار یا سازمان دارای اهمیت باشد که می تواند به خوبی به تشریح و توصیف محصولات یا خدمات بپردازد و دلایل برتری خود نسبت به دیگر رقبا را به خوبی بیان کند و بتواند مشتریان را متقاعد کند می توانند با اعتماد به وی، خاطرات خوبی را تجربه کرده و خریدی موفق را پشت سر خواهند گذاشت. پس می توان گفت که هدف برندسازی چیزی نیست به جز کمک به مشتریان برای درک دلایل برتری شما نسبت به دیگران. در نظر داشته باشید که ارزش برندسازی چیزی فراتر از این است که به یک پیشنهاد خاص برای مشتریان منتهی و خلاصه شود، بلکه ترکیبی از چندین روش مختلف است کهب اید از قوانین برندسازی پیروی کنند. به عنوان اولین مورد می توان بیان کرد که علاوه بر استفاده از لوگو و رنگ های شرکتی، می توانید پیام برند خود را از راه های زیر به مخاطب انتقال دهید: نحوه برخورد کارمندان با مشتریان، سخنرانی عمومی، نحوه لباس پوشیدن کارمندان تان، روابط عمومی، بسته بندی محصولات یا خدمات خاص، محیط و جو فروشگاه یا شرکت، مشارکت غیرانتفاعی، و تبلیغات کسب و کار تان.

انواع برندسازی

دسته بندی مختلف و متعددی را می توان برای برندسازی ارائ کرد. ما در این قسمت از مقاله برندسازی چیست تلاش داریم تا به دسته بندی انواع برندسازی بر اساس نوع کسب و کار و ماهیت سازمان اقدام کنیم. این نوع دسته بندی علاوه بر سادگی، یکی از جامع ترین نمونه های دسته بندی انواع برندسازی نیز به شمار می رود. مسلما نوع کسب و کار می تواند مدیران شرکت یا صاحبان کسب و کار را در مسیر صحیح برای برندسازی قرار خواهد داد. البته همیشه به یاد داشته باشید برای برندسازی موفق باید حتما از متخصصین این امر بهره ببرید تا بهترین نتایج را برای خود و سازمان تان حاصل آورید. برای مشاوره کسب و کار، مارکتینگ، برندسازی و برندینگ Branding، و ... با تیم هلدینگ نگاه آریایی همراه باشید تا بتوانید اطمینان داشته باشید با برترین کارشناسان حوزه مدیریت کسب و کار همداستان گردیده اید. به بحث اولیه خود بازگردیم. انواع برندسازی بر اساس ماهیت کسب و کار بدین شرح است:

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

برندسازی دیجیتال
دنیای امروز با پیشرفت روزانه تکنولوژی همراه است. دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال بیزینس یکی از ره آوردهای قرن بیست و یک است. افزایش تعداد دستگاه های دیجیتال و همین‌طور استفاده از آنها به این معنی است که بازاریابان برند، راه های ارتباطی بیشتری برای برقراری ارتباط مستقیم و متقابل با مصرف کنندگان یا مشتریان هدف خود دارند. با توجه به این موضوع، جای تعجب نیست که از مفاهیم برندینگ در رسانه ها و شبکه های اجتماعی استفاده شود تا برندها از طریق تعامل با مصرف کنندگان روی موبایل ها، تبلت ها، کامپیوترهای شخصی و غیره کسب و کار خود را توسعه دهند.
برندسازی سازمانی

هر سازمان نیاز دارد تا با برندسازی دقیق به معرفی محصولات و خدماتش مبارت ورزد. برند یک سازمان بیش از آنچه تصور می شود مورد توجه قرار می گیرد. برای برند سازی سازمانی موفق باید استراتژی و برنامه مشخصی داشته باشید. قوانین برندسازی را به خوبی رعایت کنید تا نتایج درستی را به دست آورید. پایه های برند خود را محکم بسازید، با مشتریان خود ارتباط داشته باشید و پیام خود را به شکلی به آنها انتقال دهید که دچار سردرگمی نشوند. در دنیای فوق رقابتی امروز، مشتریان برای برندهای مبهم و نامفهوم و دور از ذهن که پیام مشخصی برای انتقال ندارند وقت صرف نمی کنند و سراغ برندهایی می روند که مشخصا پیام خود را متقل می کنند و تصمیم گیری را برای مشتری آسان می کنند. شناخت گروه هدف و گروه سنی که قرار است خدمات و یا محصولات شما را دریافت کنند بسیار اهمیت دارد. برندسازی با هوشیاری و آگاهی، ارتباط مستقیم دارد. به ذکر یک مثال بسنده می کنیم تا این موضوع را برای شما عزیزان تشریح نمائیم. چنانچه شما یک شرکت خدماتی هستید که قشر میانسال را به عنوان بازار هدف انتخاب کرده است، باید به نحوی برندینگ Branding خود را انجام دهید که پیام های مرتبط را به اینگونه افراد انتقال دهد. به عنوان مثال در وبسایت خود به جای رنگ های تند، از رنگ هایی استفاده کنید که به مخاطب احساس اطمینان، تجربه و سنجیدگی می دهد و لحنی اتخاذ کنید که بیش از حد غیر رسمی نیست و به مخاطب احساس احترام بیشتری می دهد.
برندسازی پزشکی

برندسازی پزشکی را می توان یکی از جذاب ترین حوزه های برندسازی دانست. به دلیل تنوع فوق العاده در دنیای پزشکی بسیاری از متخصصان برندسازی تلاش دارند تا هنر خود را در برندسازی، با برندسازی پزشکی به همکاران، متخصصان و ... نشان دهند. برای یک برند سازی موفق در زمینه پزشکی و بهداشت، برخی از مؤلفه های اساسی مورد نیاز به شرح زیر است: درک واقع بینانه از مخاطب و جمع آوری داده بسیار مهم است تا بتوانید ستون های برند خود را تعریف کرده و بدانید مصرف کنندگان از شما چه می خواهند. نکته بسیار مهم در برندسازی پزشکی این است که برندسازی پزشکی تنها محدود به داشتن یک لوگو چشم نواز نیست بلکه می تواند نقطه آغاز آن باشد. یک برندینگ واقعی باید گسترده تر و هدفمندتر باشد. به این مورد نیز به خوبی دقت کنید که اطمینان حاصل شود که فرایند برندینگ تمام مراحل تجربه مشتری را منعکس خواهد کرد.
برندسازی شخصی

برندسازی شخصی در واقع پیش درآمدی ست برای اینکه به برندسازی تجاری تان اقدام کنید. برندسازی شخصی را می توان از کودکی و از درون خانواده استارت زد. البته برندسازی شخصی نیز دقیقا نیاز به نگاه تخصصی دارد تا بتوان امید داشت به رندسازی تجاری هر فرد کمک شایان توجهی نماید. می توان اینگونه بیان کرد که برند شخصی شما در واقع تبلیغ خود شماست. این مبحث به این معنی ست که انتقال رفتار، گفتار و نگرش منحصر به فرد شما شامل برندسازی شخص تان می گردد. شما از برند شخصی خود استفاده می کنید تا خود را از افراد دیگر متمایز کنید. پس از انجام این کار، می توانید برند سازی شخصی خود را با کسب و کار خود گره بزنید.
برندسازی رستوران

رستوران گردی را می توان یکی از تفریحات امروی دانست که بسیاری از افراد به آن مبادرت می ورزند. برای اینکه بتوان در میان سایر رقبا به عنوان یک رستوران به نام شناخته شد باید به خوبی قوانین برندسازی را اجرا کرد و تلاش داشت تا با دیدی باز نسبت به برندسازی رستوران اقدام نمود. برندسازی رستوران چیزی بیش از ایجاد یک هویت بصری قوی یا یک تجربه غذا خوری به یاد ماندنی برای مشتریان شما است. برای برندسازی موفق رستوران باید بتوانید به این سوال پاسخ دهید که چرا افراد به جای اینکه به رستوران رقبای شما بروند، باید به رستوران شما بیایند؟ فرایند های برندسازی رستوران ها ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. پیدا کردن راهکار های به روز برای جذب مشتریان رستوران ها به طور مستمر ضروری است. با استفاده از یک نرم افزار سی آر ام، یا مدیریت ارتباط با مشتریان می توانید با ثبت داده ها در مورد سلایق مشتریان و دسته بندی صحیح آنها، با اطلاعات به روز فرایند برند سازی خود را مدیریت کنید. به عنوان مثال می توانید یک کمپین نظر سنجی اجرا کنید تا متوجه شوید مشتریان فعلی و بالقوه شما چه محیطی را می پسندند؟ به موزیک زنده علاقه دارند؟ ترجیح می دهند با آنها کاملا رسمی برخورد شود یا کمی دوستانه تر؟
برندسازی گردشگری

گردشگری و توریسم به یکی از بزرگترین صنایع در دنیا بدل شده است. بسیاری از افراد از سراسر دنیا به گردشگری می پردازند و گردش مالی فوق العاده ای را در این صنعت ایجاد می نمایند. با ورود به دنیای گردشگری می توان یکی از پردرآمد ترین مشاغل را برای خود انتخاب کنید. البته از یاد نبرید بسیاری از افراد دیگر نیز به این فکر بوده اند و تلاش داشته اند تا سهمی از این بازار وسیع برای خود داشته باشند. پس برای اینکه بتوان از دیگران سبقت گرفت و خود را سرآمد کرد در این صنعت، برندسازی Branding را به صورت حرفه ای انجام داد. برندسازی گردشگری نیاز به دقت فراوانی دارد. برند سازی و بازاریابی گردشگری در سراسر جهان در حال تغییر است. رقابت برای بازدید کنندگان بین کسب و کارها، در شهرها و کشورهای مختلف هر روز شدت بیشتری پیدا می کند و هریک از آژانس های گردشگری در صدد رشد و کسب مزایای اقتصادی بیشتری هستند. بنابراین باید با استفاده از اصول برندسازی مناسب، دلایل کافی برای گردشگران برای استفاده از خدمات گردشگری خود ایجاد کنید. این سؤال را از خودتان بپرسید، چه چیز خاصی در مورد شرکت، مکان یا منطقه من وجود دارد؟ پاسخ این سوال می تواند سنگ بنای برندسازی گردشگری شما باشد. به عنوان مثال اگر در محلی قرار دارید که تفریحات ساحلی متنوعی دارد باید حتما در فرایند برندینگ گردشگری به این قضیه دقت کنید و سعی کنید تصویری گرم، سر گرم کننده و شاد از برند خود ارائه دهید و از رنگ هایی استفاده کنید که با این تصویر همخوانی داشته باشد.
برندسازی خدماتی

برای اینکه به یک برندسازی خدماتی موفق دست یافت باید به این موارد دقت کرد: غیر ملموس بودن، پیچیدگی، ناهماهنگی و تعامل با مصرف کننده در زمان واقعی از چالش های متداول و منحصر به فرد برندینگ در مورد خدمات هستند. کسب و کارهای خدماتی عموما به موقعیت های پیچیده و تلفیقی از چند نیاز مشتری می پردازند. در برندسازی خدمات، برندینگ سنتی که تلفیقی از تجارب مصرف کننده و تبلیغات دهان به دهان است، حائز اهمیت است.

چگونگی برندسازی

برای دانستن اینکه چگونگی برندسازی چیست به یک مرور اطلاعات می پردازیم. تا به اینجای کار بیان کردیم که برند درواقع واژه، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که تصویری متمایز از محصولات شما نسبت به محصولات رقبا می‌ سازد یا مجموعه‌ای از ویژگی ‌هایی است که یک سازمان را از سازمان دیگر متمایز می‌ کند. به زبان ساده برند قولی است که به مشتریان تان می‌دهید و به آن‌ ها می‌گوئید که انتظار چه نوع محصولات و خدماتی را از شما داشته باشند. بنابراین برند فقط ویژگی جسمی نیست بلکه احساساتی را که مصرف‌کنندگان نسبت به شرکت یا محصول دارند نیز می ‌باشد. این ترکیب از نشانه‌ های جسمی و عاطفی هنگامی ایجاد می‌شود که در معرض نام، لوگو، هویت بصری یا حتی پیام ابلاغ شده قرار گیرد. اگر کسب و کار شما هنوز یک برند مشخص ندارد، یا تمایل دارید دوباره آن را معرفی کنید، به چند نکته مهم برندینگ که در ادامه ذکر می شود توجه کنید.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

خودکار کردن فرآیند بازاریابی
دنیای تجارت و بیزینس امروز ابدا جایی برای افرادی ندارد که با تکنولوژی همراه نیستند نخواهد بود. تلاش برای خودکار سازی فرآیندها در تمامی جوانب راهی سات برای اینکه بتوانید به کسب و کار تان رونق بخشید و به برندسازی موفق دست پیدا نمائید. بازاریابی و تله مارکتینگ را باید در دستور کار خود قرار دهید. به بخش بازاریابی سازمان تان بسیار دقت کنید. علاوه بر این، خودکار سازی فرایند ها هم دقت و سرعت انجام آنها را بالا تر می برد و هم وقت کارکنان را برای پرداختن به وظایف دیگر باز می کند. برای بهینه سازی فرایند بازاریابی خود و خودکار سازی فرایند ها از نرم افزار CRM استفاده کنید.
ارتباط داشتن با رقبا

رقبای شما می توانند کمک کننده باشند برای برندسازی موفق کسب و کار تان. بااید به خوبی رقبای تان را بشناسید. برای رسیدن به این مهم می بایست ایشان را به خوبی بشناسید و نقاط ضعف و قوت شان را بدانید. پس از همکاری با رقبای خود هراس نداشته باشید. با مشاغل و برندهای هم جهت، رویداد های مشترک برگزار کنید و با هم ملاقات و همفکری داشته باشید. مسلما با همفکری ای که از ایشان می گیرید می توانید بسیاری از موانع را ساده تر پشت سر گذارید.
رفتار دوستانه و صادقانه

به تمامی روش های بازاربابی دقت کنید و تلاش کنید بهترین راه را انتخاب کنید. بازاریابی تلفنی، ایمیل مارکتینگ، بازارایبی حضوری را می توان به خوبی در دستور کار قرار داد. مهم اسنن است که رابطه ای دوستانه و صادقانه با گروه هدف خود داشته باشید. به این نکته توجه کنید که باید روش های بازاریابی خود را شخصی تر و دوستانه تر کنید. یک راه عالی برای انجام این کار از طریق ایمیل است. از گفتگو با مشتریان خود نترسید و آنها را دوست خود بدانید. رفتار دوستانه یکی از مهم ترین نکات روانشناسی فروش است که در بهبود وجه برند شرکت نیز بسیار مؤثر است.
بهره گیری از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی را یکی از بهترین راه ها برای برندسازی حرفه ای در نظر بگیرید. شبکه های اجتماعی می توانند به یکی از شعبات فروشگاه، شرکت، و کسب و کار تان بدل شود. تلاش کنید بیشترین استفاده را از این شبکه ها داشته باشید. البته از یاد نبرید که به شبکه های اجتماعی تنها به عنوان راهی برای گسترش سریع نام تجاری خود فکر نکنید. سعی کنید ارتباطات واقعی بر قرار کنید. با استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی مختلف، برندسازی را معنای جدیدی ببخشائید.
پرسش از مشتریان
شناخت مشتریان و خواسته های شان را حتما در دستور کار خود قرار دهید. از یاد نبرید که مشتریان می توانند آینده کسب و کار تان را تضمین کنند. پس آگاهی از خواسته های این گروه است که می تواند متضمن موفقیت رد کسب و کار تان به شمار رود برندسازی را به صورت حرفه ای انجام دهید تا قله های موفقیت در کسب و کار را فتح نمائید. ای یاد نبرید که بسیار مهم است که در مورد مشتریان خود تحقیق کنید و لازم است انواع بازخورد، هم خوب و هم بد را پذیرا باشید. از بازخورد های منفی نکات زیادی خواهید آموخت.
توجه به رنگ ها

رنگ‌ هایی که خودمان را با آن احاطه کرده‌ ایم می ‌تواند بر روحیه ما تأثیر بگذارد، سطح انرژی ما را تغییر دهد، خاطراتی را به یادمان بیاورد و حتی بر تصمیمات ما تأثیرگذار باشد. همانطور که می ‌توانید تصور کنید، رنگ در درک مردم نسبت به نام تجاری و برند شما نیز نقش مهمی ایفا می ‌کند. رنگ ها می توانند بیان کننده احساسات و طرز فکر شما باشند. در مورد استفاده از رنگ ها حساس باشید و مطمئن شوید که رنگی هایی که انتخاب می کنید خط مشی کسب و کار شما را به خوبی انتقال می دهند. انتخاب رنگ برند بستگی به فاکتور های زیادی دارد و یکی از مهم ترین آن ها، حوزه ای است که شرکت شما در آن فعالیت می کند. برای مثال رنگ برند اکثر کمپانی های برتر حوزه تکنولوژی (مانند فیسبوک، توییتر، اینتل و غیره) آبی است. برای انتخاب رنگ برند معمولا بهتر است یک رنگ اصلی، یک رنگ فرعی و یک رنگ خنثی را مد نظر قرار دهید. بسیاری از برند های به نام دنیا دارای یک امضاء ویژه درباره رنگ ‌های خود هستند که باعث می‌ شود به راحتی قابل تشخیص باشند. در انتها بیان می کنیم که هر رنگ پیام متفاوتی به بیننده ارسال می‌کند. بنابراین با شناخت روانشناسی رنگ ‌ها می ‌توانیم رنگی برای برندمان انتخاب کنیم که پیام مورد نظر مان را به مخاطب انتقال دهد.
اوریجینال بودن

اولین قدم برای آنکه خود واقعیتان باشید یا به عبارتی اصیل بودن را بیاموزید، این است که بتوانید به شناخت کافی از خود و خودشناسی دست پیدا کنید. ریشه بسیاری از تعارضات و تناقضات انسان‌ها در زندگی روزمره به عدم خودشناسی برمی گردد. مشکل در روابط عاطفی، شغل، تحصیل و حرفه مناسب در واقع ناشی از این است که نمی‌دانید چه کسی هستید و چه می‌خواهید. دیگران از قبل جای خود را گرفته‌اند، پس سعی نکنید مثل دیگران باشید. هر انسانی منحصر به فرد و دارای توانایی‌های مخصوص به خود است؛ پس هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. می‌توانید با کمک یک روانشناس شخصیت، ابتدا شاکله وجودی خود و نقاط ضعف و قوتتان را تحلیل کرده و سپس برای گام برداشتن در مسیر ثبات قدم بردارید. در زمینه کسب و کار نیز روال بر همین منوال است. تلاش نکنید به مانند سایر فروشگاه ها عمل کنید و به تقلیدِ صِرف از آن ها بپردازید. تقلید تا جایی مناسب است که شما را از خودِ واقعی تان دور نکند. توجه کنید که برندسازی کسب و کار تان نیاز دارید تا خود واقعی تان را به خوبی شناخته و به دیگران معرفی نمائید.
پاسخگو بودن

یک برند تجاری موفق به معنای داشتن یک لوگوی زیبا نیست. نحوه ارائه خدمات و پاسخگو بودن به مشتریان نیز بخشی از برند سازی Branding است. مبحث خدمات مشتریان در برندینگ و برندسازی اهمیت دارد و داشتن یک نرم افزار خدمات مشتریان و سیستم تیکتینگ در این زمینه کمک شایانی برای هر کسب و کار خواهد بود. توجه به پشتیبانی در کسب و کار ثابت کرده است که می تواند گروه هدف تان را به خوبی به شما جذب کند و از اشتباهات سهوی شرکت تان گذر کند. تلاش کنید تا حد امکان پاسخگویی را با بالاترین کیفیت انجام دهید.

اشتباهات مرسوم در برندسازی

برندینگ نیز به مانند بسیاری از امور دیگر که در حال اجرا ست می تواند با انجام یکسری اشتباهات به قهقرا رود و مدیران یک شرکت را با ورشکستگی مواجه کند. در این قسمت از مقاله تلاش داریم تا اشتباهات مرسوم در برندسازی را برای شما عزیزان برشمریم. این اشتباهات عبارتند از:

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

دور شدن از عوامل موفقیت کسب و کار
اگر به بازطراحی برند خود فکر می‌کنید، زیاد از چیزی که در ابتدا دلیل موفقیت و نقطه تمایز شما بوده فاصله نگیرید. چرا که مخاطبان کنونی شما باید بتوانند پس از طراحی مجدد هم برندتان را تشخیص بدهند، در غیر این صورت از دست رفتن مشتریان وفادار شما دور از ذهن نخواهد بود؛ بنابراین ارزش‌ها و تصویر اصلی برند خود را در همه طرح‌های جدید حفظ کنید. با بهره گیری از بیزینس پلن و مارکتینگ پلن می توانید یک مسیر کلی را برای کسب و کار تان تصور کنید و از مسیر اصلی خارج نشوید.
پرهیز نکردن از مبهم بودن و کلیشه ای بودن

ایهام در سخن گفتن می تواند یک رابطه انسانی یا کسب و کار تجاری را به ورطه نابودی بکشاند! در کسب و کار خود حتما از مبهم بودن تبلیغات تان بپرهیزید و با گروه هدف خود به صورت واضح و روشن سخن بگوئید. بسیاری از برندها قربانی روش ‌ها و متن ‌هایی می ‌شوند که ابهام دارند، افراطی به نظر می ‌رسند، یا اینکه تصویر دقیق و متمایزی از برند را برای مخاطب ترسیم نمی ‌کنند. برای متمایز ساختن برند به نحوی که متفاوت از رقبا به نظر برسد نمی ‌توانید به کلیشه ‌های رایجی که همه از آن ‌ها استفاده می‌ کنند تکیه کنید بلکه باید عامل منحصر به فرد بودن تان را پیدا کنید و روی همان تمرکز کنید. علاوه بر این، افراط هم چیز مطلوبی نیست. به‌عنوان مثال، اگر محصول شما واقعا چیز فوق ‌العاده خاصی نیست، نباید از الفاظی مثل انقلابی یا تحولی نوین استفاده کنید. در عوض به سراغ واژگانی بروید که دقیق و منحصر به فرد هستند. در هنگام نوشتن هرگونه متن برای برندینگ کسب ‌و کار خود (در صورتی که نمی‌توانید از یک فرد حرفه‌ای برای این کار کمک بگیرید) از این قاعده بازاریابی و فروش استفاده کنید: روی منافع تمرکز کنید، نه ویژگی‌ها.
هماهنگ نبودن تمامی پلتفرم ها

اولین قانون برای ایجاد یک برند قوی، انسجام و هماهنگی است. ارائه یک هویت منسجم برای مشتری اعتماد آفرین است و تصویر بهتری را در مدت زمان کوتاه ‌تری در ذهن وی شکل می‌ دهد. شرکتی که اصل یکپارچگی و انسجام را رعایت نمی‌ کند، در نهایت غیرحرفه‌ای، آشفته و حتی غیرقابل اعتماد به نظر خواهد رسید. اولین گام در ایجاد هماهنگی، هماهنگ ‌سازی تمامی آیتم ‌های تصویری و بصری برند شرکت در همه پلتفرم‌ ها و مکان‌ ها (‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات، موارد چاپی و ...) است. برای کسب و کار خود به تدوین راهنمای سبک برند اقدام کنید. راهنمای سبک برند دستورالعمل ساده‌ای است که سبک مطلوب فونت ‌ها، رنگ ‌ها، تصاویر، لوگو و سایر آیتم ‌های دیداری را مشخص می ‌کند. یک راهنمای سبک کامل از این هم فراتر می‌ رود و برای مواردی همچون ارزش ‌های برند، لحن و آیتم ‌های نوشتاری آن نیز استانداردهایی را تعیین می ‌کند. با داشتن این راهنمای سبک و پیروی از آن، انسجام و هماهنگی در همه موقعیت ‌هایی که برند شما در آن‌ها ظاهر می ‌شود تضمین خواهد شد.
نگرش محلی (لوکال) داشتن

در هنگام تدوین استراتژی‌های برندینگ، جهانی بیاندیشید و فقط منطقه یا کشوری که در آن زندگی می‌کنید را در نظر نگیرید. حتی اگر در حال حاضر در کشور های دیگر فعالیتی ندارید و فعلا برنامه ‌ای هم برای توسعه کسب ‌و کار در سایر نقاط جهان ندارید، شاید سهوا طرح یا پیامی را تنظیم کرده باشید که معنای خوبی در کشورها و به زبان‌های دیگر ندارد و بعدا بتواند برای شما مشکل ایجاد کند. این نکته ابدا دور از ذهن نیست. تلاش کنید دنیا را به صورت دخکده جهانی ببینید و به بهترین نحو ممکن برندسازی Branding را در دستور کار خود قرار دهید.
دور شدن از هویت اصلی کسب و کار

خودتان باشید و از اوریجینال بودن واهمه نداشته باشید. اوریجینال بودن یعنی اینکه خود تتان باشید و بس. همین می تواند کفایت ککند برای شما و کسب و کار تان. همگام ماندن با جدیدترین روندهای طراحی و برندینگ چیز بدی نیست، اما بین به‌روز نگه داشتن برند با از دست دادن هویت آن به خاطر دنباله روی از روندهای جدید، تفاوت وجود دارد. به خاطر داشته باشید که اولا برند شما عموما حداقل در برابر چندین موج از روندهای جدید دوام خواهد آورد و منسوخ نمی‌شود. دوم اینکه بسیاری از این روندها موقتی هستند و با تکیه بر آن ‌ها فقط برای مدتی به ‌روز خواهید بود و خیلی زود باید به فکر تغییرات اساسی باشید. به‌ع نوان یک قانون کلی، از روندهای جدید طراحی الهام بگیرید، اما در برنامه ریزی برای بازطراحی‌ های کلی خود بیش از حد به آن‌ ها احساس وابستگی نداشته باشید.
استفاده نادرست از برند

در دنیای برندینگ، قاعده "هرچه بیشتر، بهتر" مصداق ندارد. به عبارت دیگر، همیشه باید از نام و لوگوی شرکت محتاطانه و حتی کمتر استفاده کنید، بالاخص در مورد اسپانسر شدن، رویدادها و محصولاتی که بیشتر برای فروش به برند وابسته اند. هنگامی‌که برند خود را به چیزی الصاق می‌ کنید، آن چیز باید با ارزش‌ ها و هویت برند شما هماهنگ باشد، در غیر این صورت چیزی به جز آشفته کردن ذهن مخاطب و سلب اعتماد وی را در بر نخواهد داشت.


سخن پایانی

برندسازی در دنیای تجارت امروز از ملزوماتی ست که هر شرکت یا سازمان باید به درستی از آن بهره ببرد. قوانین برندسازی را باید در نظر داشت تا بهترین نتایج برای سازمان خاصل شود. با در دست داشتن بیزینس پلن، تدوین صحیح مارکتینگ پلن، و آگاهی نسبت به اینکه برندسازی چیست می توان امیدوار بود قله های موفقیت توسط مدیران شرکت ها فتح گردند. امروزه شرکت ها در دنیا برای متمایز کردن خود از رقبا و کسب سهم بازار بیشتر بر روی برندسازی خود تمرکز زیادی دارند و بودجه های قابل توجهی نیز صرف می کنند. برندینگ Branding به طور کلی به معنای خلق یک تجربه مشتریان خاص برای مشتریان کسب و کار است تا شرکت شما را در مقایسه با رقبا متمایز کند. برای برندسازی حرفه ای می توانید با تیم هلدینگ نگاه آریایی که با مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی، سال ها مشغول به فعالیت در حوزه مدیریت کسب و کار است می توانید خود را از رقبای تان فاصله بگیرید و مشتریان تان را با خدمات و محصولات تان به خوبی آشنا کنید.

اصغر عبدلی
اصغر عبدلی
اصغر عبدلی
اصغر عبدلی