آشنایی با اصول برندینگ

اصغر عبدلی

برندینگ، عاملی برای رسیدن به اوج

مسما تمامی افرادی که به یک کسب و کار ورود کرده اند و از این راه ارتزاق می کنند به خوبی با مفاهیم کسب و کار خود و مؤلفه هایی که می توانند تجارت شان را به درستی پیش ببرند آشنا هستند. آشنا بودن به فنون هر کسب و کار از بدیهیاتی ست که البته در جایگاه خود ارزشمند است و سبب می شود تا یک کسب و کار نسبت به کسب و کاری دیگر دارای مشتریان بیشتری باشد و موففقیت بیشتری را تجربه کند. نکته اینجاست که برای موفقیت در کسب و کار تنها نمی توان به تخصص در همان شغل اکتفا کرد. تجارت در دنیای امروز بسیار دشوار تر از قبل شده است و برای اینکه در کسب و کار موفق بود باید از تمامی راه های موجود بهره گرفت. یکی از راه هایی که می توان با استناد به آن امیدوار بود تا سرآمد شد بین تمامی رقبا، مبحثی به نام برندینگBranding و برندسازی است. بسیاری افراد با شنیدن واژه برندینگ در ذهن خود یک لوگوی سازمانی را تداعی می کنند و یا ذهن شان به سوی تبلیغات تلویزیونی و شهری می رود. این امر تا حدودی درست است ولی باید بیان کرد که برندینگ بسیار وسیع تر از این مؤلفه ها ست. برندینگ، عاملی برای رسیدن به اوج در یک کسب و کار است. پس نمی توان برندینگ Branding را خلاصه کرد در یک لوگو و چند تراکت و تبلیغ. آشنایی با اصول برندینگ برای تمامی کسانی که قصد دارند از این فاکتور بهره ببرند لازم است. آشنایی با اصول برندیگ سبب می شود تا مدیران سازمان ها دریابند می بایست سرمایه گذاری کرد بر روی برندسازی سازمان متبوع شان. تمامی کارشناسان بر این باورند که برندینگ، عاملی برای رسیدن به اوج می باشد. به راستی نیز اینچنین است. دنیای تجارت را نمی توان بدون توجه به برندینگ تصور کرد. موفقیت در کسب و کار نیاز بهره گیری از مشاوره کسب و کار، بیزینس پلن، برندینگ، مارکتینگ و ... دارد. تمامی موارد مذکور می بایست توسط متخصصین امر برنامه ریزی شده و به وسیله تیم اجرایی یک سازمان به درستی به منصه ظهور برسند. هلدینگ نگاه آریایی توانسته است طی تمامی سال هایی که در زمینه طراخی مدیرت کسب و کار فعالیت کند به تجربیاتی گران بها دست یابد و پروژه های بسیاری را با موفقیت به اجرا در آورد. شما عزیزان می توانید برای بهره گیری از خدمات این هلذینگ، با تیم پشتیبانی تماس حاصل کنید.کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی بر این باورند که برندینگ برای یک سازمان امری ست حیاتی و لازم الاجرا.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

پیش از آشنایی با اصول برندینگ باید بیان کنیم که در اصل، برندینگ چیست و به چه کار می آید؟ می توان اینگونه به تشریح مبحث برندینگ Branding پرداخت که برند یک نام، نشان یا مؤلفه متمایزکننده است که در شناسایی یک شرکت یا محصول از سایر موارد مشابه به مخاطب کمک شایان توجهی می کند. در واقع، امروزه دیگر صرفا خود محصولِ ملموس تنها دلیل برای خرید مردم نیست بلکه محصول تنها بخشی از برند است و مردم عملا برند را خریداری می‌کنند. به‌ عنوان مثال، آیا کسی حاضر است یک بیسکوئیت را خریداری کند که هیچ نام و نشانی از یکی از برند هایی که می‌شناسد و به آن اعتماد دارید ندارد؟ بازار پر از محصولات مشابه است و ممل گشته است از انواع برند هایی که در حال تولید یک محصول هستند. برای اینکه بتوان محصولی را متمایز نشان داد باید به آن هویت داد. استفاده از مواردی مانند نام، نماد یا لوگو، رنگ‌ های خاص و مؤلفه‌ های دیگر در راستای همین هویت بخشیدن به محصول به شمار می روند. در واقع، از این طریق تلاش می ‌کنیم تا به محصول مان شخصیت بدهیم و برای آن در ذهن مشتری جایگاه ویژه‌ای را ایجاد کنیم. این امر از ابتدایی ترین کارهایی ست که باید برای شناساندن یک برند انجام داد. در واقع با این اعمال می‌توان گفت که برند شما در ذهن مشتریان تان وجود دارد. به زبان ساده، برند برداشت کلی یک مشتری با توجه به همه تعاملاتی است که با شما، شرکت تان و محصولات تان داشته است. برندینگ Branding فرآیند ایجاد و تقویت برداشت مثبت نسبت به شرکت یا محصولات آن در ذهن مخاطب هدف است. به عبارت دیگر، برندینگ فرآیندی است که از طریق ایجاد و شکل دادن به برند در ذهن مشتریان، به شرکت، محصولات یا خدمات آن معنا می ‌دهد. برندینگ یک استراتژی است که شرکت ‌های مختلف آن را با هدف کمک به مردم در جهت شناسایی سریع محصولات و سازمان خود و دادن دلیلی به آن‌ها برای انتخاب محصول شان (در رقابت با رقبا) تدوین می‌کنند. برندسازی صرفا برای شرکت های تازه تأسیس انجام نمی گیرد و بزرگترین کارخانجات و شرکت های دنیا را برندینگ را به صورت مستمر در دستور کار خود قرار می دهند زیرا که هر کسب و کار با توجه به بیزینس پلن تدوین شده خود عمل می کند و مسلما هر کدام از این طرح های تجاری با توجه به میزان سابقه، سرمایه گذاری، وسعت تجارت، و ... با یکدیگر تفاوت دارند. برندینگ، عاملی برای رسیدن به اوج می باشد در تمامی کسب و کار هایی که در سراسر دنیا در حال فعالیت هستند. برندیگ را دریابید و اصول آن را به خوبی رعایت کنید تا در کمترین زمان ممکن، به سودآوری تضمین شده ای دست یابید.

فوائد برندینگ

برندیگ برای تمامی کسب و کار ها می تواند دارای مزایایی ویژه باشد. البته فراموش نکنید که برندینگ و برندسازی باید توسط افراد حرفه ای صورت گیرد تا نتیجه بخش باشد، در غیر این صورت تمامی هزینه ها و وقتی که صرف کرده اید از بین خواهد رفت. کارشناسان بر این عقیده هستند که برندینگ برای کسب و کار ها بسیار لازم است و باید در دستور کار مدیران مجموعه ها قرار گیرد. فوائد برندینگ را می توان بدین شکل شرح داد:
_ جذب مشتریان جدید: برندینگ باعث مثبت ‌تر شدن هر چه بیشتر برداشت و تداعیات مردم نسبت به برند می ‌شود و با تقویت حس اعتماد مردم احتمال خرید و ارجاع دیگران را افزایش می‌دهد. افزایش تعداد مشتریان و کسانی که از خدمات یک شرکت بهره می برند هدف غایی بسیاری از مدیربان است. با توسل به برندسازی می توان اممیدوار بود این امر به راحتی صورت پذیرد.
_ افزایش آگاهی و توجه نسبت به کسب ‌و کار: مهم‌ ترین خاصیت برندینگ برای هر کسب ‌و کار، افزایش آگاهی مردم و شناخته شدن کسب ‌و کار است. هر کسب و کاری با توجه به نوع کاری که انجام می دد نیاز دارد تا بین مردم شناخته شده و به معروفیت برشد. برندینگ می تواند به این امر منتج شود.
_ تقویت رضایتمندی و افتخار کارکنان به کسب ‌و کار: طبیعتا شخصی که برای برندی کار می‌کند که شناخته ‌شده‌تر است و مردم بیشتر به آن علاقه‌ مند هستند، رضایت و علاقه بیشتری نسبت به کار خود دارد. این رضایت به نوبه خود باعث ایجاد حس تعلق و اشتیاق به کار و در نتیجه افزایش بهره وری می ‌شود. این امر برای بسیاری از افراد بسیار اهمیت دارد زیرا که شرکتی که دارای برند خاصی ست می تواند برای کارمندان خود شخصیتی را ایجاد کند که در بین سایرین سرآمد شوند.
_ بالا رفتن ارزش کسب و کار: برندینگ با شناساندن هر چه بیشتر و تقویت جایگاه برند، آن را به فرصت جذاب ‌تری برای سرمایه‌ گذاری تبدیل می‌کند. به نام بودن یک برند سبب می شود تا سرمایه گذاران مختلف ترغیب شوند به این کسب و کار ورود کرده و بودجه قابل توجهی را به مدیران کسب و کار تزریق کنند.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

گروه های هدف برندینگ

عموما هر نوع فعالیتی که توسط انسان ها انجام می گیرد برای این است که گروه های مورد نظرشان را تحت تأثیر قرار دهند. برندسازی Branding به عنوان یک فعالیت انسانی نیز افرادی خاص را مدنظر دارد. گروه های هدف برندینگ را می توان به دو دسته اصلی تقسیم نمود:
مصرف کنندگان

اولین و ساده ترین پاسخی که به پرسش مشتری کیست می ‌توان داد این است که مشتری کسی است که با دادن پول از خدمات و کالاهای شرکت شما استفاده می‌کند. به صورت کلی مصرف کنندگان محصولات یک شرکت را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه. مشتریان فعلی شرکت مشتریانی هستند که حداقل یک بار از خدمات و کالاهای شرکت استفاده کرده اند مشتریان بالقوه افرادی هستند که می ‌توانند مشتری محصولات و خدمات شرکت باشند. بخش مهمی از بازاریابی، تله مارکتینگ، و مارکتینگ شناسایی این مشتریان می‌باشد. به این نکته توجه کنید که هنگامی‌که مصرف‌ کننده در تصمیم ‌گیری برای انتخاب تولید کننده محصول مورد نظر دچار تردید می ‌شود، برندینگ و برند در تصمیم‌ گیری نهایی به او کمک می‌کند.
سهامدارن، همکاران، و رقبا

استراتژی‌ های صحیح و کارآمد برندینگ علاوه بر کمک به مشتریان در جهت تمایز قائل شدن بین محصولات و انتخاب در هنگام تردید، به ‌طور کلی به شهرت و معروفیت برند نیز کمک می‌ کنند. در واقع، برندینگ Branding دامنه متنوعی از افراد، از مصرف کنندگان گرفته تا کارکنان، سرمایه‌گذاران، سهامداران، تأمین‌ کنندگان و توزیع‌ کنندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال، اگر یک برند را دوست نداشته باشید، بعید است که به کار کردن برای آن رغبتی داشته باشید. از طرف دیگر، اگر احساس مثبتی نسبت به برند داشته باشید به همکاری با آن اشتیاق خواهید داشت.

اجزاء برندینگ

برندینگ دارای عناصر مختلف و اجزائی ست که همگی در کنار یکدیگر سبب می شوند تا این امر، مصداق پیدا کرده و ظهور نماید. آشنایی با اصول برندینگ پیش نیازی دارد و آن شناخت دقیق اجزاء برندینگ است. هنگامی که این اجزاء را به خوبی شناختیم می توانیم امیدوار باشیم که برندینگ را به صورت حرفه ای به منصه ظهور خواهیم رساند. اجزاء برندینگ را اینگونه برمیشماریم:
_ نام برند Brand Name: هر برند به مانند تممامی انسان ها نیاز به یک عنوان دارد تا با آن شناخته شود. نام برند را می توان ابتدایی ترین کار برای ورود به برندینگ دانست.
_ هویت برند Brand Identity: احساسی که سازمان نسبت به برند خود دارد. اساسا هویت برند دیدگاهی است که شرکت نسبت به برند خود دارد و می‌ خواهد همان دیدگاه را در ذهن مخاطب ایجاد کند. هویت یم برند نشأت گرفته از هویت مدیران اصلی ست که نشان می دهد به چه صورت وارد کارزار تجارت شده اند.
_ صدای برند Brand Voice: صدای برند را می تون روش سخن گفتن برند با مشتریان خود دانست. انسجام، استمرار و تمایزی که در صدا یا لحن برند وجود دارد سبب می گردد تا مشتری بتواند برای آن جایگاه خاصی در ذهن خود در نظر بگیرد. صدای برند به برند شخصیت می‌دهد و تمایز خود با دیگر رقبا را نشان می دهد.
_ صفات برند Brand Attributes: ویژگی‌ها و خصوصیات یک برند را می توان به عنوان صفات آن در نظر گرفت. ارزش‌های اصلی برند نیز از جمله صفاتی به شمار می رود که حائز اهمیت اند. مثلا برای اینکه یک برند قدرتمند باشد باید دارای ویژگی‌هایی مانند انسجام، جذابیت، اعتبار و ثبات باشد.
_ شخصیت برند Brand Personality: پر واضح است که تمامی برند ها توانسته اند برای خود شخصیتی منحصربفرد ایجاد کنند. برند ها هم به‌ مانند انسان‌ ها طرز رفتار و سخن گفتن خودشان را دارند. اساسا شخصیت برند ویژگی‌ های شخصیتی و انسانی برند است. مانند صداقت، تجمل گرایی، مهرورزی و ... . معروف شدن ی برند به یک عنوان می تواند دارای اهمیت باشد زیرا که آینده کاری آن را تضمین خواهد کرد.
_ تصویر برند Brand Image: این فاکتور تصویر یا تصوری است که از برند در ذهن مشتریان وجود دارد. به عبارت دیگر، درک یا برداشت آن ‌ها از برند است که نشان از یک تصویر سازی ذهنی دارد.
_ تداعیات برند Brand Association: تداعیات برند آن دسته از صفات برند است که با تصور برند به ذهن مشتری خطور می‌کنند.
_ آگاهی برند Brand Awareness: میزان آشنایی مصرف کنندگان با برند را می توان با عنوان آگاهی و اطلاع از برند دانست. مهمترین گروهی که باید یک برند را بشناسند، مشتریان و مصرف کنندگان می باشند.
_ ارزش برند Brand Value: منظور از ارزش برند، ارزشی است که به غیر از محصولات ملموس خود دارد. به زبان ساده، مشتری برای دریافت محصول برند حاضر است که چه مقدار پول بیشتری بپردازد. بسیاری از برند ها هستند که به خودی خود دارای ارزش بسیار فراوانی اند.
_ ارزش ویژه برند Brand Equity: تأثیر برند در تصمیم مشتری برای خرید بسیار حائز اهمیت است. ارزش ویژه برند مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف مرتبط با برند است که به ارزش ارائه شده توسط یک محصول اضافه کرده یا از آن کم می‌کند. از طریق ارزش ویژه برند و به واسطه تداعیات، رویکرد و نظر مشتری نسبت به برند، کسب‌وکار تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تخمین ارزش ویژه برند کار دشواری است.
_ جایگاه یابی برند Brand Positioning: یکی از مهمترین پرسش ها در برندسازی این است که جایگاه برند در مقایسه با رقبا کجا ست؟ جایگاه برند، موقعیت خاص برند در بازار یا ذهن مشتری است و در جایگاه ‌یابی تلاش می ‌کنیم تا جایگاه برند را تقویت کرده و تثبیت کنیم.
_ یادآوری برند Brand Recall: یادآوری برند به معنای توانایی مشتریان برای به خاطر آوردن برند در هنگامی است که محصولات مرتبط با آن ذکر می‌شود. مثلا هنگامی‌که از نوشابه صحبت می‌کنیم سریعا به یاد کوکاکولا خواهیم افتاد.
_ تجربه برند Brand Experience: تجربه مشتریان و مصرف کنندگان در هنگام جستجو، خرید یا استفاده از برند که از اصلی ترین عناصر برندیگ می باشد را به عنوان تجربه برند می شناسند. تجربه برند مواردی مانند پاسخ ‌ها و احساساتی که برند در تعاملات مشتری با خود به وی انتقال می‌دهد را در بر می‌ گیرد.
_ شناخت برند Brand Recognition: شناخت یا تشخیص برند، به توانایی مصرف ‌کننده در شناسایی برند در موقعیتی اشاره دارد که درباره برند از وی پرسش می گردد یا محصولات آن برند به او نشان داده می ‌شود.
_ فرهنگ برند Brand Culture: نظریه ‌ای مبنی بر اینکه عملکرد برند مانند یک فرهنگ است و ارزش ‌ها، دستورالعمل ‌ها، باید و نباید های خاص خودش را دارد.
_ پیام برند Brand Message: این مورد شامل وعده هایی ست که توسط برند به مصرف کنندگان و مشتریان داده می شود.
_ مدیریت برند Brand Management: فرآیند هایی که با توسل به آن ها به مراقبت، نگهداری، و مدیرت برند پرداخته می شود را مدیریت برند برمیشمرند.
_ نقاط تماس برند با مشتری Touch Points: منظور از نقاط تماس، موقعیت‌ هایی است که برند و مشتری در آن با هم تعامل دارند می باشد.
_ وعده برند Brand Promise: برند ها نیز به مانند انسان ها یک وعده را به مخاطب خود می دهند که باید به آن عمل نمایند.
_ سفیر برند Brand Ambassador: فرد یا گروهی که برای تجسم و جلوه دادن به برند به کار گرفته می‌ شود را باید از اجزاء مهم برندینگ به شمار آورد.
_ شکاف برند Brand gap: فاصله بین وعده ‌های برند و عملی که در نهایت انجام می ‌دهد. هر چه این شکاف کمتر باشد سبب می شود تا مشتریان اعتماد خود را به برند بیشتر کنند.
_ داستان برند Brand Story: روایتی از تاریخچه برند به همراه اتفاقات و احساساتی که به برند شکل داده و توسط آن به وجود آمده است را داستان زندگی برند می گویند.
_ بسط برند Brand extension: فراتر رفتن برند از اصل خود و ورود به حیطه‌های جدیدتر که توسط بسیاری از برند های خاص مانند گوگل صورت گرفته است.


اصغر عبدلی
اصغر عبدلی

فاکتور های مهم در برندینگ

برندینگ نیز به مانند سایر عوامل مؤثر در کسب و کار دارای مؤلفه هایی ست که اهمیت فراوانی دارند. پس قبل از اینکه به سرمایه گذاری بر برندی را آغاز کنید باید این فاکتور های مهم را بدانید. مهم ترین فاکتور هایی که رد برند سازی وجود دارد را اینگونه فهرست کرده ایم:
ارتباط عاطفی

با اینکه شاید در ظاهر به نظر بیاید هواره منطق برنده می‌شود، اما در واقعیت این احساسات است که افسار را به دست می‌گیرد. انسان‌ها به‌صورت طبیعی موجوداتی احساسی هستند. این موجودات احساسی حتی تحمل صداقت کامل را نیز ندارند. اگر منطقی فکر کنید خواهید دید که کفش دلخواه شما تفاوت ساختاری خاصی با صدها کفش دیگر در بازار ندارد اما چیزی درونتان می‌گوید که این کفش از لحاظ‌هایی بهتر است. مشتریان در تصمیم‌گیری برای خرید بیشتر از آنکه منطقی باشند به عواطف و احساسات خود تکیه می‌کنند. توجه به عواطف عاملی است که برندینگ خوب را به برندینگ عالی تبدیل می‌کند. اگر بتوانید روشی برای ارتباط عمیق‌تر با مشتریان پیدا کنید، می‌توانید حجم و کیفیت تعاملات را افزایش دهید و به روابط پایدارتری شکل بدهید.
هدف و نیت شرکت

عموما، کسب و کارهای موجود اهداف مشابهی دارند. یکی از اهداف مهم صاحب کسب و کار آن است که از طریق کسب و کارش به خواسته هایش جامه عمل بپوشاند تا موفق باشد. به عنوان مثال یکی از اهداف شما از مطالعه این مطالب آن است که چگونگی راه اندازی کسب و کار شخصی را یاد بگیرید و بتوانید برای خود کسب و کاری را راه اندازی کنید. مهمترین هدف کسب و کار کسب سود برای حفظ موجودیت و ابقای خویش است. اگر کسب و کار یا شرکتی سود نکند، ورشکست خواهد شد و فعالیتش پایان خواهد یافت. ابدا دور از ذهن نیست که هدف برند خود را چیز ساده‌ای مانند تمایل به کسب درآمد یا موفق شدن در نظر بگیرید اما شرکت ‌های موفق در برندینگ Branding نیروی محرکه‌ای دارند که از این موارد ساده و بدیهی فراتر می‌ رود و باعث تمایز آن ‌ها از رقبای شان می ‌شود.
توانمندسازی کارکنان

با توجه به تغییر سریع محیط کسب و کار، شرکت ‌ها باید برای ارتقاء توانمندی‌ های خود تلاش کنند. موفقیت و قدرت رقابت سازمان به منابع انسانی متعهد، با انگیزه، راضی و مبتکر بستگی دارد. توانمندسازی کارکنان به معنای این نیست که مدیریت از مسئولیت خود یا رهبری سازمان دست بکشد. بلکه در یک سازمان با کارکنان توانمند، مسئولیتِ مدیریت، ایجاد محیطی است که در آن ورودی کارکنان به سازمان علاقه و هوش باشد. مدیریت باید به کارکنان اعتماد کند و با آن ‌ها به خوبی ارتباط برقرار کند. با توانمندسازی کارکنان میزان اعتماد به نفس آن‌ ها افزایش می ‌یابد. این اعتماد به نفس اضافی باعث ایجاد رضایت شغلی و سطح بالای بهره ‌وری می ‌شود. علیرغم نقش مهم مشتریان در برندینگ، کارکنان شرکت شما هم گروه دیگری هستند که غالبا نقش آن‌ها در این زمینه نادیده گرفته می‌شود. طبیعتا اگر چندین نفر درباره یک شرکت سخن واحدی داشته باشند، اثر آن به ‌مراتب از یک صدا بیشتر خواهد بود.
انسجام و یکپارچگی

عمل کردن مناسب و یکنواخت در طول سالیان دراز سبب پایداری برند خواهد بود. پس از انتخاب هدف به‌عنوان نیروی محرکه شرکت باید بر اصول بنیادین خود تمرکز داشته باشید و همواره انسجام هویت برند خود را به نحوی حفظ کنید که از دید مخاطب آشنا به نظر برسد. توجه داشته باشید که آمار نشان می‌دهد که برندهایی که این اصل را رعایت می‌کنند حدود چهار برابر در مبحث آگاهی از برند موفق ‌تر هستند. برای ایجاد انسجام باید هر کاری که برای برندینگ Branding انجام می‌ دهید را ارزیابی کنید و از خودتان بپرسید که آیا با تصویری که می‌خواهید از برند خود ارائه کنید هماهنگی دارد یا خیر. به‌علاوه، با تدوین یک راهنما یا مجموعه‌ای از قواعد می‌توانید خط مشی خود را مشخص کنید.

انواع برندینگ

برندینگ دارای تنوع زیادی است که هر دسته از کارشناسان به نحوی نسبت به گروه بندی آن اقدام کرده اند. مهم ترین نمونه های برندینگ از نظر کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی از این قرار است:
_ برندینگ منفرد Individual Branding: گاهی شرکت ‌های بزرگ محصولاتی را عرضه می ‌کنند که مستقل از شرکت مادر، برند خاص خودشان را دارند. به‌عنوان مثال، ماست سِوِن محصولی است که برندینگ آن تقریبا به‌صورت مجزا از شرکت تولیدکننده آن انجام شده است. این نمونه از برندینگ را می توان به عنوان یکی از جذاب ترین و موفق ترین نمونه های برندسازی دانست.
_ برندینگ بدون برند No-brand Branding: پارادوکس را می توان در این نمونه برندینگ مشاهده کرد! برندینگ بدون برند یک روش مینیمالیست و خاص می باشد که معمولا برای محصولات ساده‌ای انجام می‌شود که طراحی نسبتا ثابتی دارند. در این روش مهم ‌ترین مؤلفه در برندینگ سادگی است.
_ برندینگ اسمی Name Brand Recognition: این نمونه برندیگ را نمی توان به تمامی کسب و کار ها توصیه کرد زیرا که باید دارای یک پیشینه بسیار قور در دنیای تجارت باشند. در این نوع از برندینگ، شرکت برای بازاریابی و فروش محصولات ش از قدرت نام برند خود استفاده می‌کند. عموما استفاده از این نوع برندینگ برای شرکت‌ های مطرح و جاافتاده مناسب خواهد بود. در این روش شرکت مزبور می‌تواند از لوگو، شعار یا رنگ‌های خاص برند خود کمک بگیرد. به‌عنوان نمونه، شرکت‌هایی مانند کوکاکولا، اپل و مرسدس بنز محصولات خود را با تمرکز بر نام برند خود عرضه می ‌کنند.
_ توسعه برند Brand Extension: برندینگ به وسیله توسعه برند هنگامی اتفاق می ‌افتد که یک برند وارد یک بازار جدید می ‌شود. به‌عنوان مثال اگر یک شرکت تولید کننده کفش ورزشی وارد حوزه تولید لباس ورزشی شود، به طور خودکار هویت برند خود را به محصولات جدیدش انتقال می‌دهد.
_ برندینگ جمع سپاری Crowdsourcing: در این روش برای شکل دادن به برند از مردم کمک گرفته می‌شود لذا مشتریان فرصتی برای حضور در فرآیند نامگذاری برند پیدا می‌ کنند و همین باعث جلب علاقه شخصی شان به محصول خواهد شد. مسلما این برندیگ را می توان یکی از جذاب ترین نمونه های برندسازی به حساب آورد.
_ برندینگ انگیزشی Attitude Branding: در برندینگ نگرشی، خود محصول در ماهیت و تجربه‌ای که رقم می‌زند محو می‌شود. به‌عنوان مثال، برند نایک در سال ۲۰۱۵ میلادی به ‌عنوان یکی از ارزشمندترین برندهای ورزشی سال انتخاب شد. همین خبر باعث شد که این برند، فارغ از نوع و کیفیت محصولات خود با ورزش و کیفیت تداعی شود.
_ برندینگ فروشگاهی Store Branding: برندهای فروشگاهی یا لیبل شخصی (Private Labels) برند هایی هستند که عموما عرضه آن ‌ها محدود به سوپر مارکت ‌های خاص است (مثل ماست‌های خانگی). این برندها با عرضه محصولات ارزان ‌تر و باکیفیت ‌تر تلاش می ‌کنند تا با تولیدکنندگان بزرگ رقابت کنند.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

پروسه برندینگ

برندینگ از جمله مواردی ست که یم توان با توسل به راه های گوناگون به سرمنزل مقصود رسیده شود. عموما راه های متفاوتی برای برندینگ عرضه شده است. بسیاری از کارشناسان با توجه به تجربیات خود بر این غققیده اند که با توجه به نوع کسب و کار باید تصمیم گرفت کدام پروسه ی برندینگ Branding را در دستور کار قرار داد. کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی اما توانسته اند یکسری مؤلفه های کلی و کاربردی را فهرست کنند که می تواند برای بسیاری از کسب و کار ها مورد استفاده قرار گیرد. این پروسه شامل هشت مرحله می شود که بدین شرح است:
۱) تحقیق کردن در مورد محصولات یا خدماتی که قصد ارائه آن ها به بازار دارید را حتما در دستور کار قرار دهید. بدون تحقیق و پزوهش نمی توان امیدوار بود برندینگ به درستی صورت پذیرد.
۲) مشخص کردن هدف دقیق از شروع برندیگ یکی از مهم ترین فاکتور ها به شمار می رود. برای خود مشخص کنید قصد دارید بر روی یک محصول برندسازی را انجام دهید یا برای کل سازمان تان.
۳) با مشخص کردن آنچه که برند شما نمایانگر آن است، مزایای خاصی که ارائه می‌ کند، ارزشی که وعده آن را می‌دهد و تصویری از آن که در همه چیز، از پیام‌ های بازاریابی گرفته تا طراحی محصول و تجربه مشتری باید جاری و ساری باشد برندتان را تعریف کنید.
۴) به معرفی برند خود مبادرت ورزید. به عنوان مثال می توانید ابتدا در محیط داخلی شرکت و سپس با اعلام عمومی از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و به ‌صورت حضوری شروع به معرفی برند تان کنید.
۵) نظارت بر برند و محصولات تان سبب می شود تا همیشه آپدیت و به روز باشید. شدیدا بر برند خود نظارت داشته باشید، آن را مرتبا آنالیز و ارزیابی کنید و همگام با تغییرات کسب ‌و کار، مشتریان و بازار از به ‌روزرسانی غافل نشوید تا همیشه متناسب، قابل اعتماد و معتبر باقی بماند.
۶) با تعریف آنچه که برند شما را منحصر به فرد می‌کند و خلأهایی که در بازار و در ذهن مشتریان پر خواهد کرد، جایگاه آن را مشخص کنید.
۷) مدیریت برند را در دستور کار خود قرار دهید. از طریق درک و تکیه بر ارزش برند، محافظت از برند به وسیله وضع قوانین و مقررات خاص و ارائه مستمر تجربه‌های منسجم و مثبتی که عامل وفاداری افرادی خواهد بود که برند شما را انتخاب می ‌کنند برند خود را مدیریت کنید.
۸) هویت دادن به برند را فراموش نکنید. هویت برند از مهم ترین اجزاء برندیگ به حساب می آید. در این قسمت باید مواردی مانند طراحی سایت، بسته بندی محصول، طرح لوگو برند، هدایای تبلیغاتی، طراحی دکوراسیون، کارت ویزیت، پوشش کارمندان، ایمیل، انتخاب فونت مناسب، و رنگ را مشخص کنید. در اینجا در مورد هر کدام از این فاکتور ها توضیحاتی را ارائه می‌ کنیم:

الف) طراحی سایت
سایت اصطلاحا به جایی در اینترنت گفته می‌ شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. هر یک از صفحات آن نیز دارای محتوا و اطلاعات مختلفی اعم از متن، تصویر، فیلم، فایل های صوتی و ... وجود دارد. هر سایتی در دنیای وب، دارای یک آدرس یا URL است که از بخش ‌های مختلفی تشکیل شده است. وبسایت ‌ها نیز به مانند ما انسان‌ ها دارای اسمی منحصر به فرد هستند که در دنیای وب به آن‌ها دامنه یا دامین گفته می‌ شود. هر سایتی دارای یک دامین و یک شماره شناسایی منحصر بفردیا IP می‌باشد تا از باقی صفحات متمایز شود. همچنین پس از هر دامنه‌ منحصر به فرد، آدرس سایت دارای یک پسوند می‌باشد که با آن به اتمام می‌ رسد. در ایران رایج ‌ترین این پسوندها com، ir، org و ... می ‌باشند. وب‌سایت هر شرکت یکی از اصلی ‌ترین عناصر هویت برند آن شرکت است مخصوصا برای کسب ‌و کارهایی که خدمات و محصولات خود را از طریق اینترنت عرضه می‌کنند. اغلب مشتریان بالقوه پیش از آنکه در مورد استفاده از محصولات و خدمات شما تصمیم بگیرند، ابتدا به سراغ ‌سایت تان می‌روند و آن را برانداز می‌کنند. بنابراین، وبسایت شما باید بی ‌نقص باشد و تمامی اطلاعات لازم درباره شرکت، محصولات و خدمات و ارزش‌های آن را در اختیار کاربر بگذارد. تمامی عناصر و بخش‌های وبسایت باید هماهنگ باشند و جزئی از یک کل واحد به نظر برسند. هر تصویری که در سایت خود قرار می ‌دهید حاکی از هویت برند شما ست و می‌ تواند عامل مؤثری در شکل گرفتن برداشت اولیه مثبت یا منفی مشتری باشد. ضمنا قرار دادن تصاویر کارکنان شرکت نیز ایده خوبی است که می‌تواند باعث تقویت حس اعتماد مشتری به برند شود.طبیعتا وبسایت نمی‌تواند فقط حاوی عکس باشد و به محتوای منحصر به فرد، متناسب و جذاب نیز نیاز دارد. محتوای متنی سایت باید خوش نگاشت بوده و ویراستاری شده باشد، علایق مخاطب هدف را مد نظر قرار دهد و از لحن مناسبی استفاده کند تا کاربر احساس کند که با یک برند معتبر و قابل اعتماد سروکار دارد.
ب) بسته بندی محصول

طرح بسته‌ بندی محصول، بر نگرش مشتری به آن قبل از امتحان کردنش تأثیر می‌ گذارد. در واقع، در هنگامی‌که هیچ کس در اطراف مشتری حضور ندارد که به او توصیه کند تا از میان محصولات سایر شرکت‌ ها محصول شما را انتخاب کند، این بسته ‌بندی محصول شما است که لب به سخن باز می ‌کند. علاوه بر این، چنانچه کیفیت محصول شما با محصول رقیب تان یکسان باشد، نوع و طرح بسته‌بندی آن می ‌تواند مشتری را نسبت به خرید محصول شما ترغیب کند.
پ) هدایای تبلیغاتی

یکی از روش‌های جلب و حفظ نظر مخاطب، ارائه هدایایی (مانند لوازم التحریر) است که لوگوی برند بر روی آن‌ها درج شده است. انتخاب اقلام مناسب برای هدیه در کنار طراحی مناسب می ‌تواند مخاطب را به استفاده از آن هدیه ترغیب کند. در نتیجه برند شما جزئی از زندگی روزمره وی می ‌شود که به نوبه خود، تأثیر قابل توجهی بر انتخاب محصولات تان در موقع نیاز خواهد داشت. از جمله موارد مناسب برای هدیه تبلیغاتی می‌توان به دفترچه ‌های یادداشت، فنجان، چتر، خودکار، تقویم، بطری آب و موارد مشابه اشاره کرد. در واقع، هدایای تبلیغاتی تا حد زیادی مانند کارت ویزیت عمل می‌کنند. با این تفاوت که نه ‌تنها عامل معرفی برند به فردی هستند که کالای مورد نظر را دریافت می‌کند، بلکه آن را به هر کسی که متوجه استفاده آن فرد از آن کالا شود نیز معرفی می‌کنند.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

ت) طرح لوگو برند
لوگو یک نشانه‌ گرافیکی است که می ‌تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این‌ها طراحی شود این نشانه گرافیکی به وسیله شرکت‌ های تجاری، تولیدی و صنعتی و همچنین کسب و کارهای کوچک استفاده می ‌شود تا از این طریق نوع خدمات اهداف و محصول شان را سریع‌ تر به مخاطب معرفی کنند. به واسطه خلاقیت، منحصر به فرد بودن و بصری بودن در اذهان حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند. طرح لوگوی برند یکی از برجسته ‌ترین عناصر هویت هر برند محسوب می‌ شود. لوگو به‌ عنوان یکی از عناصر هویت بصری برند معمولا به شکل یک تصویر یا لوگوی متنی یا ترکیبی از این دو طراحی می‌شود. طراحی لوگوی برند کار بسیار حساس و دشواری است. ویژگی های خاص یک لوگو مناسب برای برند از این قرار است:
_ تطبیق پذیر بودن: لوگوی برند باید در پس‌زمینه‌های مختلف رنگی و سیاه‌وسفید و با کوچک یا بزرگ شدن آن درست و واضح به نظر برسد.
_ سادگی و ماندگاری: اگرچه که شاید برخی بر این باور باشند که هرچه زرق و برق یا پیچیدگی لوگو بیشتر باشد بهتر است، اما یک لوگوی خوب و ماندگار معمولاً طرح ساده‌ای دارد که با گذشت زمان از مد نمی‌افتد.
_ تناسب: لوگوی برند باید با شرکت مربوطه، کاری که انجام می‌دهد و نقطه تمرکز و ارزش‌های اصلی آن هماهنگی داشته باشد.
_ تمایز: لوگوی برند باید به نحوی طراحی شود که کاملاً با لوگوهای شرکت‌های دیگر تفاوت داشته باشد.
ث) طراحی دکوراسیون

طراحی محیط داخلی و بیرونی شرکت، به‌خصوص در مورد مشتریان سازمانی تأثیر اولیه فراموش نشدنی و ماندگاری را بر ذهن مشتری می‌ گذارد و حال و هوای وی و حتی تمایل او نسبت به خرید را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چه از طرح ‌های مینیمالیستی استفاده می‌کنید یا از دکورهای لوکس، در هر صورت طراحی داخلی و خارجی محیط کسب‌ و کار باید با شرکت و سایر مؤلفه‌های برند کاملاً هماهنگ باشد. اشکالی که در طراحی خود از آن‌ها استفاده می ‌کنید نیز همانند رنگ‌ها بر ضمیر ناخودآگاه مشتری و نظر او نسبت به برند تأثیر می‌گذارند: اشکال گرد غالباً وحدت و شراکت را تداعی می‌کنند. اشکال نوک ‌تیز و خطوط راست حس کارآمدی، ثبات و اراده را القاء می‌کنند.


ج) کارت ویزیت
کارت ویزیت برای تبلیغات و بازاریابی شما به طور مستقیم استفاده نمی گردد. اما از آنجا که اولین مرحله تعامل شما با مشتری یا ارباب رجوع توسط ارائه کارت ویزیت تان می باشد و با توجه به این نکته که برخورد نخست همیشه مهم و تاثیر گذار خواهد بود، کارت ویزیت به طور غیر مستقیم بخشی از کار بازاریابی و تبلیغات شما را عهده دار خواهد بود. اگرچه از دید برخی در عصر اینترنت استفاده از کارت ویزیت معنی چندانی ندارد، اما هنوز هم می‌توان از این طریق برداشت اولیه مثبت و ماندگاری را در ذهن مخاطب ایجاد کرد.
چ) پوشش کارمندان

ظاهر کارکنان شرکت تأثیر قابل توجهی بر تصویر برند شما خواهد داشت. بسته به شرایط و نظر خودتان می ‌توانید انواع مختلفی از پوشش را برای حضور در محیط کار تعیین کنید.
ح) ایمیل

همان ‌طور که اطلاعات متنی وبسایت باید آینه تمام نمای ایده ‌های شرکت شما بوده و با مخاطب هدف تناسب داشته باشد، ایمیل ‌ها و تمامی مکاتبات و تعاملاتی که با مشتری دارید نیز باید زبان و قالب و سبک و سیاق مناسبی داشته باشد.
د) انتخاب فونت مناسب

اگرچه برخی بر این باورند که فونت یا سبک و سیاق متن اهمیت چندانی ندارد و فقط خود محتوا مهم است، اما چنین تصوری درست نیست. فونت‌ هایی که در کارت ویزیت، هدایای تبلیغاتی و وبسایت شما استفاده می ‌کنید به برداشت مخاطب از برند تان شکل خواهند داد. امروزه فونت‌ های فارسی برازنده و زیبایی برای طراحی در دسترس قرار دارد که به فراخور نیاز خود می‌ توانید مورد استفاده قرار دهید.
ذ) رنگ

رنگ ‌ها دارای قدرت هستند. شما می‌ توانید از قدرت رنگ ‌ها در برند سازی خود یا کسب‌وکار استفاده کنید. لوگو و هویت بصری یک برند شامل چندین نشانگر تصویری مانند شکل‌ها، نمادها، شماره و کلمات است. اما جزء بصری اصلی که مردم بیشتر از همه به خاطر می‌سپارند، رنگ است. در حقیقت، رنگ شناخت برند را تا هشتاد درصد افزایش می‌دهد. رنگ ‌ها می‌توانند بر احساس مشتری در هنگام نگاه کردن به هویت بصری یک برند تأثیرگذار باشد و باعث شود در بین گروه بزرگی از برندها به یادماندنی باشد. چه طراح باشید و چه صاحب یک کسب‌ و کار، دانستن معانی رنگ و نمادها مفید است تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. اگر رنگی را به معنای "آرامش" برای لوگوی تجاری یک کسب‌وکار با موضوع ورزش‌های سخت و شدید انتخاب کنید، ممکن است پیام اشتباهی را به مخاطب خودالقا کنید. رنگ ‌ها نقش عمده ‌ای در ایجاد و شکل دادن به هویت برند دارند. تأثیر رنگ‌ ها فراتر از زیبایی ناشی از ترکیب همگون و متناسب آن‌ هاست. در واقع تأثیر روانی هر رنگ بر نحوه تفسیر اطلاعاتی که از طریق تصاویر و مؤلفه‌های بصری ارائه می‌شود اثبات شده است.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی
سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور جامع در مورد اصول برندینگ با شما عزیزان سخن بگوئیم. تلاش تیم هلدینگ نگاه آریایی همواره بر این امر متمرکز بوده است تا در رابطه با موفقیت در کسب و کار بهترین راه ها را به شما عزیزان پیشنهاد کند. موفقیت در کسب و نیاز دارد تا شما در رابطه با برندینگ، مارکتینگ و انواع آن، مشاوره کسب و کار، بیزینس پلن، مارکتینگ پلن، قدرت زبان بدن در مذاکره و دیگر مواردی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم سبب می شوند که شما به قلعه های موفقیت نزدیک تر شوید، اطلاعاتی داشته باشید. چنانچه در مورد این موضوعات نیاز به همفکری داشتید می توانید از مشاوره های کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی بیشترین استفاده را ببرید. بدانید که برندینگ Branding و برند سازی نیاز به سرمایه گذاری فراوان دارد و نمی توان در کوتاه مدت به آن دست یافت ولیکن بسیار دارای اهمیت است که برندینگ را به صورت حرفه ای در دستور کار خود قرار دهید تا به نتایجی فوق العاده دست یابید.

اصغر عبدلی
اصغر عبدلی
اصغر عبدلی