بازاریابی چیست

اصغر عبدلی

بهترین تعریف برای بازاریابی

فرآیند کلی بازاریابی را می توان اینگونه مشاهده و بیان کرد که بازاریابی از بازار استارت می خورد و در مرحله بعد می بایست به درک نیاز مشتری توجه نمود و برای مرتفع کردن نیاز های های راهکارهایی را در ذهن آورد. گام بعدی اسن است که تبلیغات را در ستور کار قرار داد تا مشتریان بتوانند شما را به عنوان یک فروشنده و یا ارائه دهنده خدمات بشناسند. در مرحله بعد است که شما می توانید به فروش محصول خود و عرضه خدمات تان مبادرت ورزید. نکته اینجاست که سودآوری در همین مرجله انجام خواهد گرفت. به این نکته مهم دقت کنید که نباید تصور کنید بازاریابی تان به انتها رسیده است زیرا که می بایست تحقیقاتی بنیادین در مورد میزان رضایت مشتری از خدمات و محصولات تان انجام گیرد. دانستن نقاط ضعف و قوت برای یک کسب و کار بسیار حائز اهمیت است. با توجه به مطالب بیان شده می توان اذعان کرد که بازاریابی به عنوان فرآیندی "مدیریتی‌اجتماعی" تعریف می گردد که به وسیله آن، افراد، گروه‌ ها و سازمان ‌ها از طریق تولید، عرضه و مبادله کالا (و خدمات) با یکدیگر، به تأمین نیازها و خواسته‌های خود اقدام می نمایند. برای درک این موضوع نیاز است تا در مورد برخی از فاکتور های موجود در بازاریابی، نکاتی را بیان کنیم. با تیم تخصصی هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی همراه باشید تا اطلاعات لازم در مورد بازاریابی را به شما عزیزان انتقال دهیم.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

تعریف نیاز: نیاز را در انسان می توان با این جمله معنا کرد که احساس محرومیت و عدم دسترسی در انسان ها برای رسیدن به یک کالا و خدمات می تواند "نیاز" را ایجاد کند.
تعریف خواسته: برجسنته شدن هرچه بیشترِ یک نیاز در انسان ها می تواند تبدیل به "خواسته" شود. اقتصاددانان، شکل ظاهری نیاز در انسان ها را خواسته می گویند. این خواسته می تواند به صورت دریافت خدمات و یا خرید کالاها نمایان شود. می توان اینگونه بیان کرد که خواسته، شکلی از نیاز های انسان است که متأثر از فرهنگ وی می باشد. خواسته بر اساس توانمندی تامین کننده یا تولید کننده ها در نحوه برطرف کردن نیاز تعریف می گردد. فیلیپ کاتلر معتقد است که تمامی خواستگاه های نظام بازار و مارکتینگ همانا نیاز ها و خواسته های انسان ها در سراسر جهان است.
تعریف تقاضا: تقاضا از نظر اقتصاددانان به معنی میل و توانایی و خواست انسان برای در اختیار گرفتن کالا و یا خدماتی ست که توسط دیگران عرضه می گردد.
تعریف کالا: از نظر عموم کالا به اسباب و اساس و امثالهم گفته می شود. اما در اقتصاد تعریف گسترده تری از آن وجود دارد و به تمام وسایلی که نیازهای انسان را بطور مستقیم و یا غیر مستقیم برآورده می کنند. از دیدگاه علم اقتصاد، محصولات و مواد مختلفی که توسط تولیدکننده، به بازار عرضه شود و در برابر دریافت پول، یکی از نیازهای انسان را تأمین و رفع کند، کالا نام دارد. نیاز، خواسته و تقاضا، انسان را به سوی کالاهایی می کشاند که می‌تواند این نیاز ها، خواسته ‌ها و تقاضاهایش را برآورده سازد.

حضور بازاریابی در تاریخ زندگی بشر

بازاریابی را می توان با به وجود آمدن انسان مدرن و حضور وی در اجتماع برابر دانست. انسان مدرن تلاش داشت تا به داد و ستد بپردازد و برای اینکار نیاز داشت تا آرام آرم به کسب و کار خود رونق ببخشد. بازاریابی در عصر جدید، معنایی نوین را به خود گرفته است. اصول بازرگانی که سرمنشاء آن در ایالت متحده آمریکا می باشد در ابتدای قرن ۲۰ به عنوان دروس دانشگاهی به صورت آکادمیک به دانشجویان تدریس شده است. اصول بازرگانی را می توان به سه دوره تقسیم کرد:
دوره تولید: این دوره که تا اوایل دهه ۳۰ میلادی ادامه داشت به محدودیت های بازاریابی به واسطه محدودیت های تولید و نبود تولید انبوه اشاره دارد.
دوره فروش: این دوره تا اوایل دهه ۵۰ میلادی ادامه پیدا کرد و به تحمیل تولیدات شرکت های تولید کننده به بازار اشاره می کند.
دوره مشتری: این دوره تا انتهای قرن ۲۰ و تا به امروز ادامه داشته است و به مشتری اشاره دارد که در مرکز توجهات می باشد.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

ذکر این نکته بسیار اهمیت دارد که در آغاز، بیشتر تمرکز بازاریابی بر منافع تولید کننده بود و به این نکته توجه ویژه می شد که تحویل محصولات درست به مشتری در زمان، مکان و قیمت درست صورت پذیرد. بازاریابان در این دوره تصور داشتند که تولید کنندگان کنترل بازار را در اختیار دارند. مدیریت، کارکردها، نقش ها و فرآیندها همگی حول این مدل مدیریت بازرگانی با محوریت تولید کننده قرار داشتند. این تصور در قرن حاضر که انفجار اطلاعات صورت می گیرد دیگر معتبر نیست. در اوایل قرن ۲۱، بازاریابی به عنوان یک مدل جدید موفق یا پذیرفته شده، که درمورد پویایی (و اغلب بی منطقی) بازارهای جهانی، مشتریان دمدمی مزاج و غیر قابل پیش‌بینی که در تحلیل های کلاسیک نمی‌گنجد، الگوهای خرید و پیش بینی‌های بازار، افزایش خدمات نامحسوس و بخش‌بندی و ترکیب های جدید بازار، ورای دسته بندی‌های صنعتی و قدیمی، افزایش قدرت مشتریان، و ابزار و تکنیک‌های جدید بازاریابی تعاملی به کار گرفته شود، هنوز در مقیاس وسیع وجود نداره و یا هنوز در سازمان ها و فرآیندهای بازاریابی شرکت ها از آن تعبیری نشده است.


بسیاری از افراد متخصص که در زمینه بازاریابی و مارکتینگ فعالیت می کنند تعریف "فیلیپ کاتلر" از بازاریابی را بهترین تعریف می دانند. کاتلر می گوید: "بازاریابی فرایندی خاص است که به‌وسیله آن شرکت ‌ها مشتری را درگیر کرده و به ساخت روابط مستحکم با مشتری و آفرینش ارزش برای او در مقابل کسب ارزش از او می ‌پردازند". در حدود دهه ۱۹۷۰ نیز "پیتر دارکر" که بسیاری از اقتصاددانان او را به عنوان پدر مدیریت نوین می دانند مراحلی را برای تعریف صحیح مارکتنیک نوین و بازاریابی جدید ارائه داد که از این قرار است: "اگر بخواهیم از چیستی کسب‌وکار مطلع شویم، ناچار باید از هدف شروع کنیم. تنها یک هدف ارزشمند برای کسب‌وکار قابل‌تصور است و آن خلق مشتری است. این مشتری است که چیستی یک کسب‌وکار را معین می‌کند و اوست که مایل به پرداخت پول برای کالا و خدمات شماست. کالا و خدماتی که برآمده از دل طبیعت و حاصل تبدیل منابع طبیعی به کالاها و ثروت است. آنچه یک کسب‌وکار تولید می‌کند، چندان اهمیتی ندارد و در آینده موفقیت کسب‌وکار تعیین‌کننده نیست؛ بلکه آنچه مشتری فکر می‌کند، می‌خرد و به ‌عنوان ارزش در نظر می‌گیرد، تعیین‌کننده است. به همین سبب هدف کسب‌وکار، خلق مشتری است. یک کسب‌وکار، تنها و تنها دو کارکرد تجاری مهم دارد: بازاریابی و نوآوری. جملاتی را که از قول این بزرگان و اندیشمندان بیان کردیم نشان می دهد که کسب و کار با پشتوانه علمی، برای تک تک مشتریان ارزشی بسیار زیاد قائل است و تلاش دارد تا مشتریان را به سرمایه خود تبدیل کند. دراکر و کاتلر معتقدند که بازاریابی ابدا به عنوان یک بخض مشخص در یک شرکت نیست بلکه از نظر ایشان، بازاریابی و مارکتینگ می بایست در روح سازمان متیلور شود و آن را فراگیرد. تک‌تک کارکنان یک سازمان، بازاریابان آن سازمان به شمار می‌روند. دراکر می‌گوید: "بازاریابی آن‌قدر پایه‌ای است که نمی‌توان آن را یک کارکرد مجزا دانست".

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی
سخن پایانی

اعضای تیم هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت اصغر عبدلی همگی متفق‌القول بر این باور هستند که بازاریابی، همه ‌چیز است و همه ‌چیز بازاریابی است. واقعیت آن است که مدیریت بازاریابی، دنیای خاص خودش را دارد. همین دنیای خاص و گسترده، بسیاری را دچار سردرگمی می‌کند. گویا تعریف هرکس از مارکتینگ با دیگران متفاوت است. تلاش تیم نگاه آریایی این است که بتواند بازاریابی و مدیریت کسب و کار را به صورت کاملا علمی به شما منتقل کند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. این تیم در خدمت شما عزیزان است تا به کسب و کار خود رونق بخشید.

فرم ثبت درخواست


اصغر عبدلی اصغر عبدلی
اصغر عبدلی