اصول تله مارکتینگ

اصغر عبدلی

تله مارکتینگ حرفه ای

موفقیت هر شرکت و یا سازمان برای رسیدن به مشتریان بیشتر و در پی آن دستیابی به درآمد روزافزون نیاز به انجام یکسری امور دارد که بتوان با اتکا به آن ها در مسیر پیشرفت قرار گرفت. بازاریابی حرفه ای را امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین کارهایی در نظر می گیرند که متضمن کسب موفقیت در بازار کسب و کار می باشد. یکی از زیرشاخه های اصلی بازاریابی را با نام تله مارکتینگ یا بازاریابی تلفنی می شناسند. تله مارکتینگ (Telemarketing) یکی از اصلی ترین راه ها در تمامی کسب و کار ها ست تا بتوانند به رشد بیشتر دست پیدا کنند. زمانی که مدیر یک شرکت قصد کند تا ارتباط مؤثری با مشتریان قدیمی و یا گروه هدفی که هنوز به مشتری نشده اند برقرار کند، می بایست با دوراندیشی نسبت به راه اندازی یک تیم بازاریابی برای انجام تله مارکتینگ حرفه ای اقدام کند. اصول تله مارکتینگ را می توان یک به یک اجرا کرد تا نتایجی در خور توجه حاصل شود. در نظر داشته باشید که یک تیم یازاریاب تلفنی از چند کارشناس فروش تشکیل شده است که تمامی این افراد مجهز به نرم افزار شماره گیر اختصاصی تله مارکتینگ وCRM بهره گیری می نمایند. تله مارکتینگ حرفه ای در مدل فروش B۲B یکی از بهترین شیوه ها برای ایجاد و خلق فرصت برای فروش و افزایش درآمد به حساب می آید. اینجاست که می توان اذعان کرد بازاریابان حرفه ای و کارکشته به عنوان یک سرمایه بی انتها برای سازمان ها و شرکت ها به حساب خواهند آمد. در دنیای پر هیاهوی امروزی رقابت بر سر رسیدن به درآمد بیشتر بیش از پیش خودنمایی می کند و مدیران سازمان ها می بایست نسبت به آموزش اصول تله مارکتینگ به افراد جدید و حفظ بازاریابان قدیمی خود مبادرت ورزند تا به اهداف خود دست پیدا کنند. عموما تمامی تیم های بازاریابی حرفه ای با ایجاد یکسری استراتژی و راهکارهای مختص به خود برای ارتیاط بهتر با مشتریان، امور خود را مدیریت می نمایند. در این راستا می توان اذعان کرد که اساسی ترین و بنیادی ترین راهبرد ایشان همواره پاسخگویی سریع و دقیق به نیاز مشتریان است تا شرکت به بالاترین میزان درآمد دست یابد. تیم هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی، تجربه بسیار مفیدی در زمینه ازائه راهکار ها برای موفق شدن در کسب و کار ارائه می دهد. مشاوره کسب و کار، بازاریابی و مارکتینگ، آموزش تله مارکتینگ حرفه ای، و تمامی مواردی که به راه اندازی و گسترش کسب و کار مربوط می شود را می توانید با مراجعه به تیم حرفه ای نگاه آریاییی به دست آورید. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی مفید در رابطه با اصول تله مارکتینگ (Telemarketing) به شما انتقال یابد.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

نکاتی در مورد تله مارکتینگ

تله مارکتینگ (Telemarketing) تاریخچه ای طولاتی در تجارت دارد. شاید عجیب به نظر برسد ولیکن قدمت این حرفه به حدود یک قرن می رسد. به این نکته توجه کنید که تله مارکتینگ از شیوه های بازاریابی مستقیم به شمار می رود. در تله مارکتینگ (Telemarketing) ابتدا به ساکن با مشتریان تماس حاصل شده و در مرحله بعد تلاش می شود تا این گروه بالقوه را به مشتری حقیقی و بالفعل بدل نمود. در این مرحله باید مشتریان را راغب کرد تا به خرید محصولات و یا دریافت خرمات یک شرکت و یا سازمان مبادرت کنند. امروزه با حضور و گسترش روزافزون نقش اینترنت در زندگی انسان ها، بسیاری از بازاریابان در کلیه فعالیت های خود برای مارکتینگ، نقش تلفن را به کلی فراموش کرده اند. مسلما این کار درست نیست زیرا که تلفن کماکان می تواند به عنوان شیوه ای مؤثر برای فعالیت های بازاریابی مستقیم به حساب آید. ابدا نباید بازاریابی تلفنی را رها کرد و بلااستفاده گذاشت. بازاریابان حرفه ای و دوراندیش برای تبلیغ و فروش محصولات و معرفی خدمات شان، ترکیبی از رسانه ها را مورد استفاده قرار می دهند. ترکیب های رسانه ای کارآ و کاربردی عبارتند از: بازاریابی با ایمیل (ایمیل مارکتینگ)، وبینار (سمینار تحت وب)، تله مارکتینگ، و دریافت اعتبار با هر کلیک.

جهت ثبت درخواست مشاوره رایگان کلیک کن

تماس سرد

تماس سرد را بسیاری از بازاریابان به خوبی می شناسند. به هنگامی که بازاریاب تلفنی با مشتریانی که می توانند به یک مشتری وفادار تبدیل شوند ولیکن هنوز با آن ها ارتیاطی برقرار نشده است و در واقع برای اولین بار است که با ایشان تماس گرفته می شود، اصطلاحا یک تماس سرد برقرار گردیده است. عموما بازاریابان می توانند لیست این مشتریان را از طریق شرکت های مخابراتی و یا شرکت هایی که این خدمات را ارائه می کنند به دست آورند.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

مراحل فروش از طریق تله مارکتینگ

_ مرحله اول یا شروع را می توان اصلی ترین و مهم ترین مرحله از کلیه مراحل فروش از طریق تله مارتینگ به حساب آورد. بازاریاب چنانچه نتواند اشتیاق لازم را در وی ایجاد کند، مسلما نمی تواند وارد مرحله بعدی فروش شود. در یک کلام می توان گفت که نحوه برقرار کردن ارتباط با مشتری، تعیین می کند که مرحله بعدی انجام خواهد گرفت یا خیر. بازاریابان عموما در این مرحله با جملاتی مانند باید "در موردش فکر کنم"، "الان فرصت ندارم"، "ترجیح میدم زمان بیشتری رو برای فکر کردن داشته باشم"، "باید با شریک‌م مشورت کنم" و ... را از طرف مشتریان می شنوند. بازاریاب تلفنی باید در اینجا بتواند مشتری را متقاعد کند تا با وی ادامه دهد در غیر اینصورت می بایست وی را از دور خارج کند و قید این مشتری را بزند!
_ مرحله دوم با گرفتن اطلاعات شخصی مشتریان آغاز می شود. مسلما با توجه به نوع فروش محصولات و یا ارئه خدمات، بازاریابان اطلاعات خاصی را از هر گروه از مشتریان دریافت خواهد کرد.
_ مرحله سوم را مرحله ارائه پیشنهاد می نامیم. مسلما در این مرحله، بازاریابان دریافته اند که مشتری چه نیازی دارد، پس می بایست وی را متقعد کرد که محصولات و یا خدمات ارائه شده از سازمان مربوطه، می تواند باری را از دوش او بردارد و مزایای بیشتری را برای‌ش به همراه خواهد آورد. مسلما در این مرحله نیز بسیاری از مشتریان با "نه گفتن"، قصد قطع کردن تماس تلفنی را دارند. بازاریاب تلفنی که قصد دارد در تله مارکتینگ فعالیت کند باید باتجربه عمل کند و با این "نه گفتن" ها میدان را خالی نکند! یکی از اصول تله مارکتینگ این است که از شنیدن پاسخ سرد از مشتریان، مأیوس نشد و ادامه داد تا بتوان آن ها را به دریافت خدمات راغب نمود.
_ مرحله آخر، قطعی کردن فروش محصول است. این مرحله مخصوص مشتریان بالقوه ای است که تا درصد بالایی در مورد مفید و مورد استفاده بودن کالا یا خدمات شما متقاعد شده اند. با این حال، در مورد آنهایی که زمان های دقیق تری را برای ملاقات با شما یا پیگیری پیشنهادتان تعیین می کنند (فردا ۱۷ و ۳۰ دقیقه برای پیگیری موضوع در دفتر فروش شما، در خدمت تان خواهم بود…) بیشتر وقت بگذارید و برای آنها اولویت قائل شوید. در عین حال، در دفتر خود ثبت کنید که از بین تماس هایی که داشته اید (در هفته یا ماه یا فصل گذشته)، چند مورد از آنها تا مرحله دوم، سوم و بخصوص مرحله چهارم رسیده اند. با این اعداد و آمارهای ثبتی، می توانید عملکرد خود را در کلیه مراحل فروش ارزیابی کنید.


سخن پایانی

در پایان این مقاله مجددا متذکر می شویم که بازاریابی تلفنی یکی از روش ‌های اولیه و ابتدایی برای معرفی محصولات و خدمات است تا بازاریابان بتوانند سرنخ‌ها و مشتریان بالقوه را جذب کنند. بیان کردیم که با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از پیدایش بازاریابی تلفنی می‌گذرد، بسیاری از بازاریابان قدرت آن را دست کم می‌گیرند و حتی فکر می‌کنند عمر این نوع بازاریابی به پایان رسیده است در حالی که این‌طور نیست. بازاریابی تلفنی با توجه به دسترسی راحت به تلفن و مقرون به‌صرفه بودن تماس تلفنی، همچنان از قدرت و اهمیت زیادی برخوردار است. هلدینگ نگاه آریایی در خدمت شماست تا در زمینه تله مارکتینگ (Telemarketing)، مشاوره کسب و کار، برندسازی و ... خدماتی خاص را ارائه دهد. پیشرفت در زمینه کسب و کار تان را با هلدینگ نگاه آریایی تجربه نمائید.

اصغر عبدلی