مراحل تدوین مارکتینگ پلن

اصغر عبدلی

مارکتینگ پلن خوب داشته باشیم

تصور اینکه یک کسب و کار را راه اندازی نمود بدون آن که دارای طرح یا پلن باشد بسیار دور از ذهن و غیرمنطقی ست. در مورد بازاریابی بسیار سخن گفته شده است امروزه نیاز به بازاریابی در مشاغل به خوبی نمود پیدا کرده است و انواع بازاریابی تلفنی و بازاریابی حضوری در دستور کار بسیاری از صاحبان مشاغل قرار گرفته است. بازاریابی نیاز به برنامه ریزی خاص خود دارد و باید یک طرح بازاریابی یا مارکتینگ پلن در دست باشد تا بهترین نتایج را حاصل آورد. چنانچه مارکتینگ پلن وجود نداشته باشد ابدا امکانپذیر نیست که ارقام مورد نیاز برای انجام پروژه ها، استخدام کارمندان، و ... را در بوده سالیانه تعیین تکلیف نمود. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تمامی سازمان ها باید یک مارکتینگ پلن خوب داشته باشند تا بتوانند امیدوار باشند به نتایج مناسبی دست یابند. هلدینگ نگاه آریایی در خدمت شما عزیزان است تا مراحل تدوین مارکتینگ پلن را به استحضار تان برساند.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

مراحل گردآوری مارکتینگ پلن موفق

یکی از نکاتی که باید بسیار توجه کرد این است که در ابتدای هر سال کاری، با سختگیرانه ترین حالت ممکن به بررسی استراتژی کسب و کار تان بپردازید. این امر دارای اهمیت فراوانی ست. مارکتینگ پلن یا طرح و برنامه بازاریابی سالانه به شما یاری می رساند تا دقیقا در مسیر درست قرار بگیرید و اهداف تجاری تان را به خوبی محقق نمائید. نکته اینجاست که در هر نوع کسب و کاری در حال فعالیت باشید و اهدافی که در زمینه بازاریابی و مارکتینگ در سر دارید، محتمل است نیاز به تغییراتی در برنامه و پلن بازاریابی تان احساس شود. کارشناسان هلدینگ نگاه آریایی بر این باورند که مراحل تدوین مارکتینگ پلن شامل مراحلی ست که باید یک به یک اجرا شود. در این قسمت از مقاله مراحل گردآوری مارکتینگ پلن موفق را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا دریابید به چه صورت می توان یک مارکتینگ پلن را اجرایی کرد.


تهیه گزارش بررسی وضعیت
به این نکته دقت کنید که پیش از آنکه نگارش پلان مارکتینگ خود را آغاز کنید، باید بدانید در چه وضعیتی قرار دارید. نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای شما کدام است؟ تدوین یک گزارش ارزیابی یا SWOT اولین گام در جهت ایجاد یک برنامه بازاریابی محسوب می‌شود. به علاوه، باید فهمی از وضعیت موجود بازار داشته باشید. به عنوان مثال، در قیاس با رقبای تان در چه وضعیتی دارید؟ انجام یک ارزیابی رقیب در این مرحله می‌توان به شما کمک کند. به این موضوع فکر کنید که دلیل برتری سایر محصولات موجود در بازار از محصولات شما چیست. از این گذشته حتما به بررسی نقاط قوت و ضعف رقبای خود اقدام کنید. سعی کنید دریابید آن ها چه نکاتی را رعایت کرده اند و چه مواردی را از قلم انداخته اند. مزایای رقابتی خود را به خوبی بسنجید و مواردی که می تواند شما را از دیگران متمایز کند را در ذهن داشته باشید. در اینجاست که می توانید دریابید مخاطبان تان چه چیزی را از شما طلب می کنند.
شناخت گروه هدف
پس از اطمینان از اینکه توانسته اید بازار را به خوبی بشناسید به سراغ شناسایی گروه هدف و مخاطبان تان بپردازید. چنانچه از این گروه اطلاعات لازم را در اختیار دارید باید تلاش کنید تا به بهبود این بانک اطلاعاتی بپردازید. از ابعاد شخصیت خریداران خود اطلاعی ندارید، شِمایی کلی از آن تهیه نمایید. برای انجام آن یابد یک گزارش بازار نیز تهیه کنید. ابعاد شخصیت باید اطلاعات آماری از سن، جنسیت و درآمد را دربرگیرد. البته این گزارش متغیرهای روان‌شناختی و نه صرفا آماری از قبیل اهداف و نقاط آسیب را نیز در برمی گیرد. چه مواردی مخاطبان شما را ترغیب می کند؟ محصولات و خدمات شما چه ایراداتی دارد که می‌تواند برطرف شود؟ وقتی چنین اطلاعاتی را به نگارش درآورید، به شما کمک می‌کند تا به اهدافتان پی ببرید و شما را به مرحله سوم هدایت می‌کند.
مشخص کردن اهداف Smart
مسلما بدون در اختیار داشتن یک نقشه کامل نمی توان دست به کار شد و کسب و کاری را راه اندازی و یا گسترش داد. نکته مهم ان است که بدون آگاهی و برآورد موارد گوناگون نمی توان امیدوار بود که بازدهی سرمایه را شاهد باشیم. پس از اینکه به داشتن برنامه و نقشه راه ایمان آوردید می بایست اهداف Smart را گردآوری نمائید. این اهداف عبارتند از اهداف مشخص، قابل‌اندازه گیری، دست یافتنی، مرتبط و زمان ‌بندی شده. این بدین معناست که تمام اهداف شما باید مشخص و دربردارنده برنامه زمان ‌بندی باشند که شما آن ‌ها را تکمیل کنید. قبل از استارت زدن هر تاکتیک می بایست به بررسی اهداف تان اقدام کنید. سپس می توانید به نحوه آغاز کردن تاکتیک را مورد بررسی قرار دهید و برای آن برنامه ریزی نمائید.
ارزیابی تاکتیک ها
در این مرحله شما اهداف خود را بر اساس مخاطبان هدف و وضعیت فعلی خود نوشته‌اید. اکنون باید به این مساله پی ببرید که چه تاکتیکی به شما کمک می‌کند تا به اهدافتان برسید. به علاوه، چه اقدامات و مسیرهای صحیحی وجود دارد که بر آن تمرکز کنید. هنگامی که به اهداف تان پی بردید، همفکری در خصوص انتخاب چند تاکتیک برای نیل به این اهداف آسان می‌شود. با این وجود، در حالیکه تاکتیک‌های خود را می‌نویسید باید بودجه را نیز در ذهن داشته باشید.
نوشتن بودجه
اطلاع از میزان بودجه بی شک یکی از اصلی ترین مراحل در هر زمینه کاری ست. برای تدوین مارکتینگ پلن نیز می بایست به بودجه دقت کرد. در حالی که تکنیک ‌های خود را می‌نویسید، اطمینان یابید که یک برآورد تخمینی از بودجه لازم برای آن در اختیار دارید. می‌توانید به این برآورد، زمان لازم برای اجرای هر تاکتیک و همچنین دارایی‌ هایی که ممکن است در این مسیر به آن ‌ها نیاز داشته باشید از قبیل فضای تبلیغاتی را اضافه نمایید. حال که دانستیم چگونه یک برنامه بازاریابی تهیه کنیم و مراحل ندوین مارکتینگ پلن را درک کردیم باید بررسی کنیم که یک پلان بازاریابی سطح بالا چه عناصری دارد.


اصغر عبدلی
اصغر عبدلی

عناصر مارکتینگ پلن

عموما تمامی پلن هایی که در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد بسته به نوع کسب و کار و بازار هدف، با یکدیگر متفاوت خواهند بود. تیم هلدینگ نگاه آریایی در خدمت شما ست تا عناصر شش گانه مارکتینگ پلن را برای شما بازگو کند.


خلاصه کسب و کار
در مارکتینگ پلن، خلاصه کسب و کار تان دقیقا همان چیزی ست که با آن روبرو هستید. نظام کلی که بر کسب و کار شما حاکم می باشد را به عنوان خلاصه کسب و کار خود بشناسید. این خلاصه می ‌تواند نام شرکت، محل دفتر مرکزی شرکت، شرح ماموریت آن و به طور کلی هر آنچه با کلیت کسب ‌و‌کار تان همراستا باشد را در برگیرد. خلاصه تجاری در پلن مارکتینگ شما تحلیل SWOT را نیز در بر می‌گیرد. SWOT سر واژه‌ای است از نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها. در نگارش تحلیل SWOT کسب‌ و ‌کار خود صبور باشید؛ باید بیشتر قسمت ‌های آن را بر اساس آنچه در سایر عناصر پلن کسب‌ و‌ کار می ‌نویسید و در ادامه بدان خواهیم پرداخت، تکمیل کنید.
انگیزه تجاری
انگیزه تجاری سبب می شود تا شما تمامی اهدافی که در نظر دارید را طبقه بندی کنید. کارشناسان بر این باورند که می بایست مراقب باشید تا اهداف کلی شرکت که معمولا در برنامه تجاری گنجانده می‌شوند را وارد نکنید. چرا که این قسمت از پلن بازاریابی شما باید پروژه‌هایی را منعکس کند که مشخصا ناظر به بازاریابی هستند. همچنین باید اهداف پروژه و چگونگی اندازه‌گیری اهداف را توصیف کنید.
بازار هدف
برای دانستن شناختن گروه هدف باید یکسری اطلاعات را از طریق چژوهش در اختیار بگیرید. البته می توانید امیدوار باشید که برای آینده نیز می توانید از این پژوهش به خوبی بهره گیری کنید. در مجموع، این بخش از برنامه بازاریابی به شما کمک خواهد کرد تا به توصیف صنعتی که در آن به فروش محصولات خود می‌پردازید، تحلیل رقبای تان و تشریح ابعاد شخصیتی خریداران تان بپردازید. ابعاد شخصیتی خریداران در واقع یک توصیف نیمه ‌تخیلی از مصرف‌کننده دلخواه تان است که شما بر خصیصه ‌هایی از او نظیر سن، محل، عنوان شغلی و چالش‌های شخصی ‌اش تمرکز کرده‌اید.
استراتژی بازار
استراتژی بازار از اطلاعاتی که در بخشی از بازار که هدف شماست استفاده می ‌کند تا توضیح دهد شرکت شما چگونه در بازار نفوذ کند. کسب‌ و‌ کار شما به خریداران تان چه چیزی ارائه می‌کند که رقبای تان ارائه نمی‌کنند؟ در یک برنامه بازاریابی کامل، این بخش دربردارنده هفت P در بازاریابی است. این P‌ ها عبارتند از محصول، قیمت، مکان، ترفیع، مردم، پردازش و شواهد ملموس (فیزیکی) است.
بودجه
بودجه شما نشان می ‌دهد که تیم بازاریابی چقدر پول اختصاص داده تا اهداف و انگیزه‌ های شرکت که در بالا به پرداختیم را تعقیب کند. بسته به اینکه چه میزان هزینه های فردی دارید، باید بودجه خود را آیتم ‌بندی کنید تا مشخص شود دقیقا چه میزانی از پول را صرف چه چیزی می‌کنید. برای مثال، در خصوص هزینه ‌های بازاریابی می‌توان به هزینه آژانس‌ های بازاریابی، نرم‌ افزارهای بازاریابی، تبلیغات و رویداد‌ها (که شما آن را برگزار نموده یا در آن شرکت می‌کنید) اشاره نمود.


اصغر عبدلی

اصغر عبدلی
سخن پایانی

با توجه به تمامی نکات بیان شده در مورد مارکتینگ پلن، در انتهای این نوشتار می توان به صورت خلاصه بیان کرد که مارکتینگ پلن مسیر موفقیت عملیات بازاریابی را روشن و از آن پشتیبانی می نماید. از دیگر سو نیز، مارکتینگ پلن برای ارزیابی مستمر فعالیت سازمان یک چهارچوب مشخص فراهم می سازد. این برنامه سبب جلب توجه مدیران عالی به توسعه سازمان به جای حفظ موقعیت کنونی است. هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی به صورت تخصصی به ارائه مارکتینگ پلن، مشاوره کسب و کار، بیزینس پلن و ... می پردازد و بهترین خدمات را عرضه می نماید.