مارکتینگ پلن چیست و به چه کار می آید

اصغر عبدلی

توضیحاتی در مورد مارکتینگ پلن

بازاریابی را می توان یکی از مهم ترین امور در بازرگانی و کسب و کار دانست که کمک بسیار زیادی به صاحبان مشاغل خواهد کرد تا به بهترین شکل ممکن به شناسایی بازار محصولات و خدمات شان دست یابند. شروع هر کاری مسلما نیاز به یک طرح و برناامه ریزی مشخص دارد تا بتوان امیدوار بود به آینده ای روشن برای کسب و کار مربوطه. در مورد بازاریابی نیز همین امر مصداق دارد. برنامه ریزی بازاریابی یا مارکتینگ پلن Marketing plan در واقع به مانند یک سند تجاری عمل می کند که به نیت تشریح وضعیت کنونی یک شرکت در بازار اشاره داد و از دیگر سو با بررسی استراتژی بازاریابی در یک دوره زمانی، بر اساس فاکتور های بازاریابی به نگارش درآمده باشد. عموما مارکتینگ پلن را برای یک بازه زمانی از یک تا پنج سال تهیه می کنند. یکی از تیم هایی که در حال حاضر به صورت تخصص به تدوین مارکتینگ پلن و ارائه مشاوره کسب و کار در سراسر کشور می پردازد، هلدینگ نگاه آریایی ست. این هلدینگ با در اختیار داشتن متخصصین و کارشناسان در زمینه بازاریابی و مارکتینگ می تواند بهترین خدمات را ارائه دهد. با تیم ما همراه باشید تا در ابتدا دریابید که مارکتینگ پلن چیس و به چه کار می آید و در گام بعدی توضیخاتی در مورد مارکتینگ پلن را در اختیار بگیرید.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

موارد استفاده مارکتینگ پلن

مارکتینگ پلن یا برنامه ریزی بازاریابی به صورت تخصصی می تواند یاری رسان باشد برای تمامی صاحبان مشاغل و مدیران سیستم ها. موارد استفاده مارکتینگ پلن به شما نشان می دهد که برای راه اندازی یک سازمان و رسیدن به اهداف تیمی، می توان به خوبی برنامه ریزی کرد. در ادامه در مورد این موضوع نکاتی را بیان خواهیم کرد که از این قرار است:
_ مارکتینگ پلن را می توان برای ارائه برنامه بازاریابی به هیأت مدیره استفاده کرد.
_ جهت استخدام کارمندان و بازاریابان می توان از مارکتینگ پلن استفاده نمود.
_ جهت دریافت انواع نمایندگی از داخل و خارج کشور می توان به مارکتینگ پلن مراجعه نمود.
_ برای جذب سرمایه از طرق مختلف می توان به مارکتینگ پلن متوسل شد.
_ مارکتینگ پلن برای بازنگری در بیزینس پلن بسیار مورد استفاده خواهد بود.


باید به این نکته توجه داشت که در دنیای امروز در جایی که بانک ها به دنبال سرمایه گذاری در صنایع ریز و درشت از استارتاپ ها تا شرکت های مادر تخصصی (هلدینگ) و با وجود سیستم مدیریت ریسک در این گونه بانک ها، بیزینس پلن ساده، نمی تواند آنها را به سوی سرمایه گذاری در این گونه شرکت ها سوق دهد. در ادامه این مطلب نیز می بایست در نظر داشت که تمامی سازمان ها با در نظر داشتن برنامه های بلند مدت خود سعی می نمایند تا سود خود را حداکثر و هزینه های سازمان را به کمترین میزان برسانند. در این مسیر در حوزه بازاریابی استراتژیک، مدیریت عالی سازمان و گاه هیئت مدیره، علاقه مند هستند که علاوه برداشتن برنامه ریزی استراتژیک جامع سازمان در حوزه های تخصصی نیز برنامه استراتژیکی داشته تا بتوانند از این طریق آن بر فعالیت های مدیریت بازاریابی و فروش نظارت داشته و نیز برنامه های بلند مدت مدیران خود را با سند برنامه ریزی خود مطابقت داده و از هرگونه انحراف اصولی جلوگیری نمایند. به شما عزیزان توصیه می کینم چنانچه در فکر گسترش کسب و کار تان هستید، مارکتینگ پلن را در دستور کار خود قرار دهید. اگر تنظیم کننده سند بازاریابی دارای تجربه باشد می توان به عملیاتی شدن مارکتینگ پلن Marketing plan مربوطه امیدوار بود. برانه های بازاریابی فراوانی بوده اند که به دلیل نبود تجربه، به فراموشی سپرده شده اند. وعده تهیه برنامه بازاریابی ارزان قیمت به معنای عدد سازی، غیر عملی بودن و اتلاف پول، زمان و انرژی سازمان از سوی مشاور است. هلدینگ نگاه آریایی با سال ها تجربه در زمینه مشاوره کسب و کار در خدمت شما ست تا برای تدوین مارکتینگ پلن به شما عزیزان یاری رساند. به این نکته توجه ویژه کنید که چنانچه مارکتینگ پلن براساس اعداد و ارقام واقعی و منطقی و تحلیل صحیح موقعیت بیرونی و درونی سازمان تهیه شده باشد، به صورت صد در صد تأثیر زیادی بر کسب و کار شرکت خواهد داشت. از سوی دیگر مارکتینگ پلن، خود بخشی از این برنامه استراتژیک کلان سازمان است که درون بیزینس پلن نیز آورده می شود. حال اگر طرح بازاریابی بیا همان مارکتینگ پلن به درستی تهیه نشده باشد، تمامی استراتژی سازمان را به ناکجا آباد سوق خواهد داد. نکته آخر در این رابطه که به آن می پردازیم این است که جدا از اینکه مقیاس برنامه بازاریابی چه میزان باشد، باید دانست که این برنامه یک سند جاری به شمار می رود. هر کسب و کاری به یک برنامه با ساختاری مناسب که براساس تحقیقات بازار، جایگاه رقبا و نتایج قابل دسترس، نیاز دارد. برنامه باید پایه و اساس تمام فعالیت های سازمان شما در ماه های پیش رو باشد. هرچند که همواره باید آماده تغییر جزئی و کلی این برنامه با اساس صلاحدید و تغییرات شرایط محیطی باشد تا موفقیت شما تضمین گردد.

اصغر عبدلی

اجزاء مارکتینگ پلن

مارکتینگ پلن استاندارد دارای یک سری عناصر است که همگی در کنر هم ایجاد کننده بهترین نمونه برنامه بازاریابی خواهند شد. برای آشنایی با اجزاء مارکتینگ پلن با ما همراه باشید. این اجزاء عبارتند از: بیانیه مأموریت، محصول، بودجه بندی، استراتژی بازار، تجزیه و تحلیل نتایج، و تحقیقات بازار.
بیانیه مأموریت

باید برای داستن یک پلن مارکتینگ درست به این بیاندیشیم که چه محصولات و یا خدماتی را ارائه می کنیم؟ محصولات و خدمات را به چه کسانی عرضه می کنیم؟ وجه تمیز ما با دیگران در چیست؟
محصول

در هنگام نگارش مارکتینگ پلن Marketing plan باید به این نکته توجه کرد که محصول را به درستی تعریف کرد و چگونگی ارتباط آن با بازار هدف را مشخص نمود. بایستی در نظر داشته باشیم که نیاز بازار چیست و به چه خدماتی پاسخ مثبت می دهد. با یک تحقیق باید دریابیم که بازار به چه محصولاتی دسترسی دارد.
بودجه بندی

استراتژی هزینه را باید به درستی مشخص نمائیم. برای بودجه بندی درست باید بدانیم که کدام پروژه ها را برون سپاری کنیم تا هزینه کمتری بر شرکت وارد شود.
استراتژی بازار

استراتژی های بازار به صورت مستقیم می تواند بر موفقیت یا عدم موفقیت یک سازمان تأثیر مستقیم گذارد. استراتژی های بازار عبارتند از: شبکه سازی، رفتن به جایی که می تواند بازاری باشد. بازاریابی مستقیم، موارد چاپی و کوپن های تخفیف. برنامه های آموزشی، برای افزایش سطح آگاهی از برند. نوشتن مقاله، ارائه راهکار، چهره شدن به صورت یک متخصص. فروش مستقیم / فروش شخصی. ارائه گزارش مطبوعاتی. نحوه حضور در نمایشگاه. راه اندازی وب سایت. قیمت گذاری، جایگاه یابی، برند سازی.
تجزیه و تحلیل نتایج

با تحقیقات در بازار هدف، در خصوص رقبا، شناخت موقعیت های منحصر به فرد برند، جایگاه خود را بهتر شناخته و برای تغییر یا حفظ این جایگاه به درستی گام خواهیم برداشت. با انتخاب اهداف صحیح برای کمپین بازاریابی و تحلیل دائم آن، می توان بهترین نتایج را برای سازمان رقم زد. موفقیت مدیریت بازاریابی در رصد و مقایسه دائم وضعیت موجود کمپین با اهداف از پیش تعیین شده است. پس باید برنامه یا طرح بازاریابی، سندی زنده باشد.
تحقیقات بازار

تحقیقات بازار از اصلی ترین اجزاء مارکتینگ پلن به شمار می رود. تحقیقات بازار شامل مواردی مثل جمع آوری، سازمان دهی و نوشتن داده ها در مورد خرید محصولات است. این تحقیقات به صورت زیر است:
_ مشتریان، الگوی جمعیت شناختی، بخش بندی بازار، بازارهای هدف، نیاز، خواسته، تقاضا، فرآیند تصمیم گیری.
_ الگوبرداری در صنعت.
_ تغییرات بازار، الگوی زمانی و نحوه خرید و دلایل آن.
_ کشف بازار هدف برای محصول و معرفی محصول برای آنان.
_ تأمین کنندگان، کسانی که به حمایت آنان نیاز دارید.
_ محصولات، محصولات موجود و محصولاتی که رقبا پیشنهاد می دهند.
_ میزان و نحوه فروش در بازار کنونی.


اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

ویژگی های مثبت مارکتینگ پلن

در این قسمت از مقاله تلاش داریم تا به بررسی ویژگی های مثبت مارکتینگ پلن Marketing plan بپردازیم. نکته اول این است که مارکتینگ پلن مسیر موفقیت عملیات بازاریابی را روشن و از آن پشتیبانی می کند و به هماهنگی شدن فعالیت های برای دستیابی به اهداف کمک خواهد نمود. از دیگر سو، مارکتینگ پلن مدیر را مجبور می نماید تا به در مودر مسائل آتی پیش رو به روش نظام اند ، عکس العمل مناسب نشان دهد و بین منابع در دسترس و فرصت های پیش روی سازمان در بازار ، تعادل ایجاد می گردد. نکته دیگر این است که مارکتینگ پلن یا طرح بازاریابی برای ارزیابی مستمر فعالیت سازمان یک چهارچوب مشخص فراهم ساخته و در عین حال، این برنامه سبب جلب توجه مدیران عالی به توسعه سازمان به جای حفظ موقعیت کنونی است. یکی دیگز از ویژگی های مارکتینگ پلن این است که به افزایش سطح عملکرد، سرمایه گذاری بر نقاط قوت، کم شدن نقاظ ضعف و تهدیدات و استقبال از فرصت ها کمک شایان توجهی می کند و همینطور در توانش است که میزان ریسک منجر به شکست را به کمترین میزان ممکن کاهش دهد. نکته دیگر این است که مارکتینگ پلن قادر است تا نتایج نامطلوب ناشی از شرایط که خارج از کنترل مدیریت سازمان است را تعدیل نماید و با نگاهی جامع به کسب و کار، سازمان حمایت و به صورت فرایندی برای ایجاد ارتباط و هماهنگی تدوین برنامه بازاریابی بین بازاریابی و دیگر بخش های سازمان عمل نماید.


سخن پایانی

در نظر داشته باشید که مارکتینگ پلن Marketing plan، آمادگی برای تغییر با هیجان بیشتری انجام می شود، زیرا با داشتن اطلاعات، مقاومت های سازمانی به حداقل می رسد. مارکتینگ پلن به مانند بیزینس پلن در راستای بالا بردن میزان درآمد یک شرکت یا سازمان بسیار کمک کننده است. مارکتینگ پلن را باید به صورت تخصصی و حرفه ای تنظیم نمود تا بهترین نتایج برای مدیران حاصل آید. هلدینگ نگاه آریایی با سال ها تجربه در زمینه مشاوره کسب و کار و برگذاری دوره های مختلف کسب و کار در خدمت شما ست تا مارکتینگ پلن را به صورت کاملا کاربردی آموزش دهد.

اصغر عبدلی