چگونگی گردآوری طرح تجاری

اصغر عبدلی

طرح تجاری چیست

بسیاری از مشاوران کسب و کار به هنگامی که کسی برای مشاوره به آن ها مراجعه می کند به وی پیشنهاد می کنند تا طرح تجاری یا بیزینس پلن خود را طراحی و برنامه ریزی کند. طرح تجاری چیست؟ طرح تجاری به مدیران کسب و کار این کمک را می کند تا ایشان بتوانند برای نیل به اهداف شان، دیدگاهی روشن را در اختیار داشته باشند که تمامی مراحل راه اندازی سازمان را برای ایشان پیش طراحی می نماید. در نظر داشه باشید که وقتی شما یک طرح تجاری را به صورت دقیق و شفاف تدوین کنید، در تمامی مراحل کاری، تمرکز و توان خویش را با یک هدف مشخص به کار خواهید بست. یک بیزینس پلن خوب همچنین می‌تواند افراد و سازمان‌هایی مانند بانک‌ها را به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما ترغیب کند. در یک نگاه کلی می توان اینگونه بیان کرد که طرح تجاری در واقع یک مسیر و نقشه است که با استناد از آن می توان کسب و کار جدید را استارت زد و یا به کسب و کار قدیمی خود جلا بخشید. ما در هلدینگ نگاه آریایی در خدمت تان هستیم تا چگونگی گردآوری طرح تجاری را به شما آموزش دهیم. طرح تجاری نشان خواهد داد چشم انداز تان به چه نحو خواهد بود. به همین دلیل است که توصیه می شود در ابتدای کار یک طرح تحاری جامع و دقیق گردآوری شود تا با مشکلی مواجه نشوید. از این طرح می ‌توانید به عنوان یک ابزار کاربردی جهت تأمین سرمایه‌ی مورد نیاز و جذب نیروهای متخصص نیز بهره ببرید. اما چنانچه در تدوین این طرح سهل ‌انگاری کنید، ممکن است کسب‌وکاری که به زحمت راه می ‌اندازید به نتیجه‌ی مطلوب نرسد. مشکل اساسی این است که اغلب کارآفرینان چون برای شروع کسب‌وکار جدید خود ذوق دارند، از این مرحله بدون تأمل کافی رد می‌شوند. این قبیل کارآفرینان ذوق‌زده و عجول حتی آن قدر به خودشان فرصت نمی‌دهند که بازخوردهای دیگران را راجع به طرحی که تنظیم کرده‌اند بشنوند و به همین دلیل نقشه‌ی مسیر را پر از خطا می‌نویسند. در ادامه مقاله با تیم هلدینگ نگاه آریایی همراه باشید تا چگونگی گردآوری طرح تجاری را برای تان بازگو کنیم.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

غافل نشدن از میزان نقدینگی شرکت
جمع کثیری از کسانی که کسب و کاری را راه اندازی می کنند و به هنگام تدوین طرح تجاری، تنها به سود شرکت و سازمان فکر می کنند. این مدیران مسلما هزینه های که می بایست صرف کنند تا کسب و کارشان بقاء داشته باشد را از یاد خواهند برد. در نقطه مقابل، مدیران با تجربه و کارکشته همیشه به میزان نقدینگی سازمان خود فکر می کنند. در ابتدای راه اندازی کسب و کار ها عموما مدیران و کل تیم بر سودآور بودن طرح خود تمرکز دارند ولیکن محتمل است این امر به وقوع نپیوندد و برعکس آن حاصل شود. دور از انتظار نیست که یک شرکت در موقعیتی قرار بگیرد که نقدینگی کافی برای پرداخت بدهی‌های معوقه را نداشته باشد و از آن طرف، مشتریان نیز بدهی‌های خود را به موقع با شرکت تسویه نکنند.
بزرگ نکردن ایده کسب و کار

مسلما ایده ای که در سر مدیران برای راه اندازی کسب و کار جدید وجود دارد بسیار مهم است ولیکن نباید به کانون توجه صِرف بدل شود و از مسائل دیگر غافل شد. باید بدانید که هر ایده ای، هر چه میزان بکر و دست نخورده هم باشد نمی تواند تضمین کننده موفقیت مدیران یک پروژه باشد. بهترین و خاص ترین ایده ها زمانی به موفقیت و اجرایی شدن نزدی خواهند شد که بستر لازم را برای اجرایی کردن شان فراهم آوریم. نتیجه این خواهد شد که به جای اینکه تنها و فقط به ایده ‌کسب‌ وکار تان توجه نشان دهید، به این فکر کنید که چطور، کجا و چه وقت باید این ایده را به مرحله‌ی اجرا درآورید.
دقت و جزئی نگر بودن

به هنگام اندیشیدن به راه اندازی کسب و کار تا جایی که امکان دارد باید جزئی نگر باشیم. کارآفرینان زیادی بوده اند که به این امر توجه نکرده اند و با ضرر و زیان مالی و روحی فراوانی روبرو شده اند. عدم جزئی‌ نگری کافی در تدوین طرح تجاری دو دلیل دارد: بی‌ انگیزگی در ارائه‌ی اطلاعات فنی و دقیق یا ترس از اینکه حساب‌ و کتاب‌ تان غلط از آب دربیاید. یادتان باشد اگر حساب و کتاب‌ تان آن طور که پیش ‌بینی کرده بودید از آب درنیامد، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر به دنبال اهداف عملی و قابل ارزیابی می ‌گردید، لازم است از همان ابتدا نهایت دقت و نکته ‌سنجی را در تدوین طرح کسب‌ و کار به خرج دهید.

واقع بین بودن
در گردآوری طرح تجاری باید با تمرکز بر اهداف مشخص عمل نمود.مسلما داشتن اهداف مشخص به خودی خود نمیی تواند سبب ود تا یک طرح تجاری یا بیزینس پلن خوب به رشته تحریر درآید. تلاش کنید تا در پیش بینی هایی که در دستور کار قرار داده اید به شدت واقع بین عمل کنید. بسیاری از کارآفرینان بیش از اندازه به آینده‌ کسب ‌و‌ کار جدید خود خوش ‌بین هستند و فکر می‌کنند به طور حتم با یک رشد صعودی مواجه خواهند شد. این قبیل کارآفرینان تصور می ‌کنند مدتی بعد از اینکه کسب ‌و کارشان راه افتاد به نقطه اوج فروش می ‌رسند، حال آنکه بیشتر کسب‌ و کارها این روند را در واقعیت طی نمی‌ کنند. یادتان نرود گمانه ‌زنی ‌های غیر واقع‌ بینانه در آینده به ضرر کسب ‌وکارتان تمام خواهد شد.
مشخص کردن اولویت ها

در ابتدای گردآوری طرح تجاری حتما باید موراد ذهنی تان را اولویت بندی کنید. در نظر داشته باشید که کدام یک از کارها را باید زودتر از بقیه کارها انجام دهید. اولویت‌بندی به این دلیل حائز اهمیت است که نمی‌شود همه‌ی اقدامات را یک‌باره در پیش گرفت، پس چه بهتر که مهم‌ ترین‌ ها را در صدر جدول قرار دهید. یادتان نرود هر کسب‌وکاری تنها در صورتی به ثمر می‌نشیند که قدم به قدم پیش برده شود.
تحقیق جامع و کامل

مسأله ای که بسیار اهمیت دارد این است که از خودتان بپرسید چه مقدار از فعالیت های مربوط به تدوین طرح کسب‌ و کار شما بر پایه ‌ی گمانه ‌زنی ‌های بدون فکر است و چه مقدار از آن بر مبنای داده‌های واقعی و اطلاعات معتبر شکل گرفته است؟ مسلما تفاوت بسیار زیادی بین افراد کارآزموده با آماتور وجود دارد. هلدینگ نگاه آریایی در خدمت شماست تا نیازهای تان به مشاوره کسب و کاررا به خوبی مرتفع سازد. نکته اینجاست که اگر از جمله‌ کارآفرینان عجول و نا آزموده هستید، به احتمال زیاد تدوین طرح کسب‌ و‌ کار خود را بیشتر بر پایه‌ اطلاعات بی ‌اساس نوشته ‌اید. حتی اگر در ردیف کارآفرینان با تجربه قرار دارید و می‌توانید با اتکا به دانسته‌های خودتان به نتیجه‌گیری برسید، باز هم توصیه می‌کنیم از تحقیق و بررسی منابع تکمیلی غافل نشوید.
تدوین طرح سازماندهی شده

تمامی کسانی که در راه اندازی کسب و کار جدید هسند باید در مراحل مختلف به بیزینس پلن خود رجوع کنند. تلاش کنید تا پیش از به استخدام درآوردن افراد و نیروهای جدید، ایشان نیز برای اولین بار، طرح تجاری سازمان تان را مطالعه و بررسی کنند. تلاش کنید تا طرح تجاری سازمان تان کاملا شفاف و واضح بیان شده باشد تا همه افراد به راحتی آن را مطالعه کنند.


اصغر عبدلی

اصغر عبدلی
سخن پایانی

در این مقاله بیان کردیم که طرح تجاری یا بیزینس پلن که به آن طرح کسب و کار و طرح تجاری نیز گفته می شود، یک نوشته ی رسمی است که اهداف کسب و کار را تعیین، دلایل امکان تحقق اهداف را ذکر و برنامه هایی که برای رسیدن به این اهداف دنبال می شوند را ارائه می کند. همچنین ممکن است شامل اطلاعاتی درباره پیشینه سازمان و تیم اجرایی طرح باشد. طرح تجاری، سندی مکتوب است که جزئیات کسب و کار پیشنهادی شما را مشخص می کند. این سند باید ضمن توضیح موقعیت فعلی کسب و کار، نیازها، انتظارات و نتایج پیش بینی شده را شرح دهد و کلیه جوانب آن را ارزیابی کند. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی گردآوری طرح تجاری با تیم پشتیبانی هلدینگ نگاه آریایی تماس حاصل کنید و به هر آنچه مرد نظر دارید دست یابید.