تفاوت برندینگ و بازاریابی

اصغر عبدلی

برندینگ و بازاریابی در کسب و کار

برندینگ و بازاریابی هر دو توانسته اند در کسب و کار ها تحولی عظیم ایجاد کنند. اما تفاوت برندینگ و بازاریابی در چیست؟ مسلما این دو مقوله با هم دارای تفاوت هایی هستند که نمی توان به سادگی از آن ها عبور کرد. برای اینکه بدانید برندینگ و بازاریابی در کسب و کار چه نقشی ایفا می کنند و تفاوت برندینگ و بازاریابی در چیست با تیم هلدینگ نگاه آریایی همراه باشید. به طور خلاصه در پاسخ به سوال برندینگ چیست می توان گفت فرآیند ایجاد نام یا تصویری منحصر به ‌فرد از یک محصول در ذهن مشتریان است. هنگام برندینگ Branding یا برندسازی، شما به کمی زمان، کمی تحقیق و درکی عمیق از نحوه عملکرد خود نیاز دارید تا برندی به‌یادماندنی با پیامی قوی داشته باشید. برند سازی قطعاً یک فرایند تکرارشونده است. با این حال، تلاش مداوم منجر به ایجاد روابط طولانی مدت و ارتباط با قلب مشتریان خواهد شد. این می‌تواند منجر به افزایش مداوم در فروش، پروژه‌های بیشتر، مراجعه به کلمات و حمایت از محصولات یا خدمات شما شود. از دیگر سو در مورد بازار یابی باید بیان کرد که بازاریابی یا مارکتینگ Marketing به فعالیت هایی گفته می شود که شرکت ها برای افزایش خرید یا فروش محصولات یا خدمات خود انجام می دهند. مارکتینگ شامل فعالیت هایی مانند تبلیغات، فروش و تحویل محصولات یا خدمات به مصرف کنندگان یا مشاغل دیگر می باشد. متخصصانی که در بخش های مختلف بازاریابی یک شرکت فعالیت می کنند، به دنبال جلب توجه مشتریان خود از راه های مختلفی، از جمله تبلیغات هستند. در ادامه این مقاله تلاش می کنیم تا در مورد تفاوت برندینگ و کسب و کار بیشتر با شما عزیزان صحبت کنبم. با ما همراه باشید. به این نکته توجه کنید که در فضای کسب و کار یک هدف مهم و اساسی دارد. هدف برندینگ افزایش جذابیت و ارزش برند در ذهن و قلب جامعه (و مشتریان) است. هرچه برندها در ذهن و قلب مخاطبان بیشتر نفوذ کنند، احتمال کسب درآمدشان بیشتر است. اگر برندی در ذهن جامعه مطلوبیت ندارد و یا حتی منفور است، دو دلیل دارد. اول اینکه برند (با ویژگی‌هایی قابل تمایز از سایرین) شامل ویژگی ‌هایی نامطلوب بوده است. ثانیا تعامل موفقیت ‌آمیزی با جامعه هدف رخ نداده است. در مجموع در پاسخ به سوال برندسازی چیست می‌توانیم اینگونه پاسخ دهیم که برندسازی تمام تلاش‌هایی است که برای افزایش ارزش برند نزد مشتری و سایر ذی‌ نفعان (سهامداران، تأمین‌ کنندگان، کارمندان و ...) در دستور کار قرار می‌ گیرد.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

ویژگی های بازاریابی

بازاریابی در هر کسب و کاری مهم است. زیرا کمک می کند که محصولات یا خدمات خود را بفروشید. هدف نهایی تمام مشاغل، کسب درآمد است و بازاریابی، کانال بسیار مهمی برای رسیدن به این هدف می باشد. در واقع بدون مارکتینگ بسیاری از مشاغل وجود نخواهند داشت. حفظ بقاء و سودآوری سازمان ها در دنیای کسب و کار امروزی در گرو عملکرد حساب شده واحد بازاریابی و فروش است. البته این به معنای نادیده گرفتن اهمیت سایر واحدها نیست. ارتباط مستقیم واحد بازاریابی و فروش با اصلی ترین رکن هر کسب و کار، یعنی مشتری، باعث افزایش اهیمت و جایگاه این واحد گردیده است. جذب، حفظ و تلاش به منظور ماندگاری مشتری از عوامل تأثیر گذار در اهیمت این واحد است. دلایل زیر به روشنی اهمیت واحد بازاریابی و فروش را نشان می دهند:
_ برنامه ریزی و اجرای استراتژی ها و تاکتیک های رقابتی
_ تلاش به منظور ایجاد تصویر ذهنی مثبت از برند کسب و کار
_ ایجاد و حفظ روابط پایدار با مشتری
_ پژوهش بازاریابی و ارائه محصولات جدید در جهت تثبیت جایگاه کسب و کار در بازار

ویژگی های برندینگ

نام تجاری یا برند شما احتمالا یکی از مهمترین دارایی‌ های سازمان تان است. این به سازمان شما هویت می ‌بخشد، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می‌ کند، مصرف‌کنندگان را ترغیب به خرید از شما می ‌کند، از بازاریابی و تبلیغات پشتیبانی می‌ کند و باعث افتخار کارمندان تان می‌ شود. همانطور که از مفهوم برند و برندسازی Branding درک کردید، برند، دارایی ناملموس و ارزشمند سازمان است. این دارایی نه کالا است و نه دفتر و سازمان، ادراکی در ذهن جامعه هدف است. برند با ارزش در ذهن مشتریان به کسب و کار (و سازمان شما) هویت می‌ دهد. برندینگ موفق باعث ماندگاری در ذهن مشتریان می‌شود. مشتریان جدید برند با ارزش را راحت ‌تر می ‌پذیرند. همچنین برندسازی موفق تقویت کننده و پشتیبان فعالیت بازاریابی است. در نهایت پرسنل و کارکنان کسب و کار شما هم، از کار کردن برای برند شما حس غرور خواهند داشت. دلایلی که نشان می دهد برندینگ دارای اهمیت است عبارتند از:
_ برندینگ موفق، باعث تمایز و تشخیص ساده کسب و کار شما نسبت به سایر رقبا می ‌شود. مشتریان می ‌دانند که از برند مورد علاقه‌شان چرا خرید می‌ کنند و حاضر به تغییر نظرشان نخواهند بود.
_ جدا از موفقیت در بازار، منابع انسانی از کار کردن در برند موفق حس غرور دارند و با وفاداری و تعهد بیشتر کار می‌کنند.
_ برندسازی باعث تسهیل فرآیند خرید مشتری می‌شود. پژوهش های زیادی در این باره مشخص کرده است که خریداران از برندهایی که می‌شناسند، خرید می‌کنند پس باید تلاش بسیار کرد که برندخود را به مشتریان بشناسانید.
_ چشم انداز برندها چیزی بیشتر از کارکرد عملیاتی محصول و خدمت شان است.
_ برندسازی موفق باعث افزایش نرخ توصیه مشتریان می ‌شود. مشتریان شما بدون پول گرفتن از شما، برای شما بازاریابی می‌ کنند و به دیگران محصول و خدمت شما را توصیه می‌کنند.
_ برندسازی علاوه بر توسعه بازاریابی محصولات و خدمات، حس تعلق خاطر به مشتریان می‌دهد.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

تفاوت برندینگ و بازاریابی در چیست

همانطور که در ابتدای بحث توضیح دادیم تلاش ما این است تا تفاوت برندینگ و بازاریابی را برای شما عزیزان مشخص کنیم و در این رابطه اطلاعاتی را در اختیار تان قرار دهیم. به طور مشخص می توان بیان کرد که با توجه به مفهوم برند که با همدیگر بررسی کردیم، نیاز است تا بار دیگر برندینگ و بازاریابی را تفکیک کنیم. این دو حوزه فعالیت کسب و کار، تشابه و تفاوت دارند. ما قصد داریم تا یک کار جالب انجام دهیم. ما قصد داریم به صورت خلاصه و با علم برندینگ بررسی کنیم که بازاریابی چیست و به طور دقیق تر به تعریف بازاریابی بپردازیم. با در نظر گرفتن مفهوم برندسازی، بازاریابی رابط یا پلی میان برند و مخاطبان است. بازاریابی کانالی برای ارسال پیام و تعهد برند به جامعه هدف است. تکنیک ‌ها و ابزار بازاریابی هر روز در حال تغییر و تحول است. ما در جایگاه‌ یابی برند، به دنبال تسخیر قلب و ذهن مشتری هستیم. ابزار چنین نفوذی بر مشتریان بازاریابی است. هنر بازاریابی، جذب مشتری حداکثری برای کسب و کار است. اگر نمی ‎دانید که مشتریان شما چه کسانی هستند، نمی ‎توانید در بازار موفق شوید و بنابراین قبل از پیشبرد هر برنامه ای، شخصیت خریدار را بررسی کنید و این به آن معناست که مشخصات مشتری ایده آل شرکت خود را شناسایی و تعیین کنید. بازاریابان با تجربه برای هدف قرار دادن بازاریابی خود به این اطلاعات اعتماد می‎ کنند. شناسایی شخصیت خریدار به شما این امکان را می دهد تا اهداف خود را بهبود ببخشید. اگر شما در انجام این کار موفق شوید، قادر به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شغلی خود خواهید بود. دنیای بازاریابی بسیار وسیع است. عکس‌ها، بروشورها، تبلیغات بنری، ایمیل، وبسایت‌ها و ... همگی از ابزار این حوزه هستند. با توجه به نوع مخاطبان برند، ابزار بازاریابی هم متنوع می‌شود. از جمله ابزار ارسال پیام برند به جامعه مخاطب در میان کسب و کارها، موارد زیر است: تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی توزیع بروشور، کاتالوگ، تراکت و سایر اقلام چاپی، بازاریابی موتورهای جستجو، بازاریابی محتوایی، تبلیغات محیطی (بنر، استند و ...)، تبلیغات کلیکی، تبلیغات موبایلی. با توجه به جامعه هدف برند، تلفیقی از کانال‌های آنلاین و آفلاین در بازاریابی حائز اهمیت است. با تغییرات محیط در گذر زمان عواملی مانند تکنولوژی، اقتصاد، محیط زیست و رفتار مصرف ‌کننده تغییر می‌کنند. این تغییرات ایجاب می ‌کند که شیوه بازاریابی کسب و کارها هم به روز شوند. برای مثال در گذشته ارائه سالنامه برای افزایش آگاهی از برند رایج بود اما با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از اتلاف کاغذ، امروزه این روش بازاریابی در کشور ما چندان متداول نیست (و البته گران شدن کاغذ هم موثر بوده است). در مورد کوکاکولا می توان گفت که برند همان برند است، اما در گذر زمان شیوه بازاریابی اش متحول شده است. شاید بیست سال پیش کسب رتبه اول در گوگل برای یک کسب و کار، اولویت دهم هم نبود. امروزه هزینه ‌های کلانی بابت بازاریابی موتورهای جست و جو می‌ شود. زمانی تبلیغات تلویزیونی آرزوی هر برند بود. با کاهش تمایلات جامعه به تلویزیون و ظهور شبکه‌های اجتماعی، این آرزو جایگاه قدیم را ندارد. نکته اینجاست که شیوه بازاریابی بر اساس رفتار مخاطبان برند به روز می‌شود.

اثرگذاری برندینگ بر بازاریابی

بر طبق تعریف، برندسازی و برندینگ ارزش مشخصی نسبت به محصول یا خدمتی است که باید به طور کامل در قبال مخاطب آن را به انجام برسانید. برندینگ این قابلیت را فراهم می‌کند که تیم مدیریت، پرسنل فروش، شرکای بازاریابی، رسانه ‌های هدف و مخاطبان تان نام تجاری شما را بشناسند و پیشنهاداتی که ارائه می‌دهید را در اولویت نسبت به دیگران قرار دهند. بازاریابی ای که برند شما انجام می ‌دهد می‌تواند برای مخاطبان الهام ‌بخش بوده تا با شما ارتباط بیشتری برقرار کنند و همینطور شرکای تجاری خوبی برایتان پیدا کند. در حقیقت هدف از برند و بازاریابی پیرامون آن، ایجاد یک تعامل مناسب و بلند‌مدت بین برند شما با مخاطبان و شرکای تجاری ‌تان است. در نظر داشته باشید که برندینگ و مارکتینگ مناسب منجر به رسیدن به هدف اصلی مجموعه می شود: فروش خوب. یعنی ایجاد تمایل در مخاطب برای خرید از شما و بازگشت وی برای خریدهای دوباره و چندباره. برندینگ و مارکتینگ هر دو از ارکان استراتژیک و سودآور کسب و کارها هستند. با توجه به آنچه گفته شد، برندینگ یک مرحله قبل از مارکتینگ است. مارکتینگ ابزار انتقال مفاهیم و پیام برند است. تا وقتی پیامی نباشد، بازاریابی مفهومی ندارد. بنابراین ابتدا برندسازی است و پس از آن مارکتینگ. یک تصور بسیار اشتباه وجود دارد. بسیاری به اشتباه تصور می ‌کنند که برندسازی برای کسب و کارهای بزرگ است و بازاریابی برای استارت‌ آپ‌ ها و کسب و کارهای کوچک. در حالی که چنین تصوری به هیچ وجه صحیح نیست. برندسازی پیش ‌نیازی بر بازاریابی است و اگر برند شکل نگرفته باشد فعالیت‌های بازاریابی اثربخشی کافی ندارد. در نظر داشته باشید که برندسازی فعالیت و فرایندی مستمر است که در تک تک بخش ‌های سازمان حضور دارد. کارشناس پشتیبانی، مسئول دفتر، کارشناس فروش، کارشناس بازاریابی، کیفیت محصول تولید شده، تبلیغات و هر تعاملی که کسب و کار با جامعه دارد بر برندسازی و تصویر برند مؤثر است. در حالی که بازاریابی، واحدی در سازمان است که متخصصین روش‌های بازاریابی در آن فعال هستند. یکی از بهترین نمونه هایی که می توان در مورد بازاریابی و برندینگ موفق مثال زد "علی بابا" ست. در علی بابا، همپوشانی فوق العاده ای بین برندینگ و مارکتینگ وجود دارد که منحصر به فرد می باشد. مارکتینگ پلن را می توان یکی از موارد بسیار مهم در موفقیت کسب و کار به شمار آورد. تدوین مارکتینگ پلن و بیزینس پلن راهی ست که شما عزیزان بتوانید به برندینگ موفق ورود کنید.

اصغر عبدلی

اصغر عبدلی

همپوشانی برندینگ و بازاریابی

در پاراگراف‌های بالا تفاوت برندینگ و مارکتینگ را بررسی کردیم و رسیدیم به آنکه برندینگ فراتر از واحد بازاریابی است. با این حال برخی مواقع این دو حوزه کسب و کار همپوشانی هم دارند. زمانی که هویت برند شما شکل گرفت، برند شما از طریق کمپین‌های تبلیغاتی در معرض دید جامعه مخاطب قرار می‌گیرد. برندینگ مسئول خلق برند و ارتباط برند با جامعه هدف است. مارکتینگ مسئول کسب درآمد از جامعه هدف با استفاده از رسانه. از همین بابت است که در برنامه بازاریابی بسیاری از شرکت ‌ها سرخطی به نام برندینگ می‌بینیم که حکایت از همین موضوع دارد. اینکه ما چه برندی باشیم و چگونه برای مخاطبانمان تجربه موفق خلق کنیم، برندینگ است. اینکه چطور از رسانه و ابزار بازاریابی چگونه استفاده کنیم تا فروش بیشتر داشته باشیم، مارکتینگ است. برندینگ باعث شناخت و تصویر سازی در ذهن مخاطب می شود. برند سازی حرف اول را می زند، بازاریابی رتبه دوم است. یعنی برند سازی کل و بازاریابی جزء است. استراتژی های بازاریابی می آیند و می روند اما نام تجاری برای همیشه وجود دارد و در ذهن مخاطب می ماند. برند سازی به همان اندازه که روی مشتریان تأثیر می گذارد روی تیم کسب و کار نیز تأثیر گذار است. استفاده از برندینگ و بازاریابی در کنار هم منجر به موفقیت سازمان می شود. ممکن است کسب و کارها ادعا کنند که ما دانش برندینگ نداریم اما با تکنیک ‌های بازاریابی ای که به کار گرفتیم موفقیت در کسب و کار را تجربه کرده ایم. این ادعا اشتباه نیست اما باید در نظر داشت که اشتباهات برندینگ و استفاده نکردن از پتانسیل‌ های کسب و کار دقیقا زمانی رخ می‌دهد که بدون استراتژی برندسازی اقدام به مارکتینگ می‌کنیم. برندینگ ستون اصلی بازاریابی است، بدون برندینگ، مشاغل شما برای مشتریان فعلی یا بالقوه قابل تشخیص نیست، برندینگ با ایجاد جنبه‌ هایی از قبیل لوگو، شعار تبلیغاتی، رنگ هویت بصری برند و پیام کلی برند شما به مخاطبین شما نشان می دهد شما بسیار متفاوت ‌تر رقبای تان هستید. برندینگ برای یک سازمان مثل خلق سابقه برای یک شخص است.


سخن پایانی

برندینگ Branding و مارکتینگ Marketing دو مفهوم مهم در تجارت هستند. ضروری است که بدانید این دو مورد چه ارتباطی با هم دارند و چگونه در یک چارچوب مناسب می ‌توانند باعث موفقیت کسب ‌و‌ کارتان شود. هلدینگ نگاه آریایی به مدیریت جناب آقای اصغر عبدلی در خدمت شما ست تا تمامی موارد مربوط به بازاریابی، برندسازی، مشاوره کسب و کار و ... را در اختیار تان قرار دهد. برای اینکه موفقیت در کسب و کار را تجربه کنید نیاز به مشاوران و متخصصان این حوزه دارید. هلدینگ نگاه آریایی در خدمت شما عزیزان است تا بهترین خدمات را تقدیم حضور تان کند.

اصغر عبدلی